На фестивалі середньовічної культури «Ту Стань!» гості літали над неіснуючою фортецею

На Львівщині упродовж трьох днів фестивалили біля скель Тустані

6 серпня

Танці, лицарські турніри, давнє містечко – Тустань, як завжди, вражає і захоплює. Цьогоріч фестиваль додав нову атракцію – віртуальний політ над скелями, де у часи Русі була могутня фортеця.

«Ото заглядаю всередину у фортецю. Вона дерев'яна, тут дуже гарно навколо: пейзажі зроблені, над лісом хмари – дуже красиво», – ділиться враженнями Євгенія, яка віртуально літала над Тустанню.

Тим часом на центральній галявині відбувалися лицарські турніри. Реконструктори часто травмуються, бо удари справжні.

«Удари справжні, ми хочемо перемогти і б'ємося в повну силу. Я бився з сильним супротивником із Закарпаття, досить вправний боєць. Важко битися, бо спека, дуже парить обладунок», – зізнається реконструктор із Тернополя Владислав Довгалюк.

Олексій Вишневський займається напрямком реконструкції – жива історія. І за правилами, у бій йде без сучасного захисту.

«На мені під час бою немає пластику, прихованих елементів не може бути. Якщо для моєї епохи не знайдено якихось пом'якшувальних захисних речей, то я йду в бій без захисних речей. У мене броня одягається на голе тіло, якщо я дістаю в пузо, то мені болить, значить я погано воював», – розповів реконструктор, львів’янин Олексій Вишневський.

Поруч із такою ж силою, але уже не на мечах, сходяться в поєдинках діти, аби і вони відчули себе лицарями. Їм цьогоріч віддали усю фортецю і зробили зменшену катапульту.

Тих, хто втомився від лицарської війни, кликали на майстер-класи ремісників та середньовічних танців.

А щоб уже зовсім перенестися у давні часи, відтворили середньовічне містечко. У білих шатрах живуть реконструктори, які у побуті послуговуються тільки тим, що було доступне у давню епоху. Розташувалися саме у долині біля фортеці, де історично було поселення.

«Коли ще був дитинець у фортеці, він не зовсім використовувався як житлова зона, завжди довкола були поселення. Це були дерев'яні, напівзаглиблені або в рівень із землею будівлі», – розповіла Олена Бєлкіна, учасниця клубу історичної стилізації «Відірвана бірка» (Львів).

Клуб «Застава» зі Стрия відтворив культуру скандинавських найманців у Русі – вікінгів.

«Від вікінгів у нас є мечі каролінського типу, які були поширені у північній і повністю в усій Європі в IX-XI століттях, щити збірні з дошок, шоломи нормандського типу. А ще елементи костюму: широкі штани-шаровари, ножі, сумки, браслети, прикраси – це все відноситься до того періоду IX-XI ст.», – пояснив керівник клубу «Застава» Ігор Климович.

Та головне фестивальне дійство – штурм фортеці – влаштували у суботу вночі. За легендою, мешканці фортеці виходять за оборонні мури, у них свято врожаю із танцями і гостиною. Аж раптом на них нападають кочівники, вони хочуть захопити і спалити фортецю. Люди знаходять захист за мурами. Але ворог бере їх в облогу, обстрілює запаленими стрілами, підкочує таран. На допомогу оточеним приходять русичі-вершники. Фортецю Тустань врятовано!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
25 книжок 25-го Форуму видавців
УПЦ МП пригрозила «мирною громадянською непокорою» після надання автокефалії УПЦ
У рейсовому автобусі українець намагався ввезти з Польщі майже 80 кг макової соломки
Від Порошенка до Петриненка
За минулу добу на Донбасі загинули двоє українських військових
Головні новини Львова за 18 вересня
ЄСПЛ зобов'язав владу утриматися від доступу до будь-яких даних з телефону Наталії Седлецької
Як Ленін українізовував Крим
РАГУlive. Випуск за 18 вересня
Верховна Рада висунула Олега Сенцова на Нобелівську премію миру