На Фірташа готувався замах

Австрійська газета оприлюднила своє розслідування щодо можливої змови проти олігарха

11:32, 7 листопада 2014

В Австрії готувався замах на українського бізнесмена Дмитра Фірташа. Про це пише австрійська газета Die Presse з посиланням на австрійські та німецькі компетентні органи.

За даними газети, 49-річний бізнесмен Дмитро Фірташ, «славний своїми непрозорими газовими оборудками між Росією, Центральною Азією, Україною та Заходом, перебуваючи в Австрії, завжди був щільно оточений своїми тілоохоронцями». Його приватна армія складалася з дванадцяти осіб, поділених на дві групи.

Такі надмірні заходи безпеки часто викликали певне здивування у тихій і мирній Австрії. Проте тамтешні журналісти з’ясували, що це не була жодна параноя олігарха, він дійсно мав підстави для тривоги.

Українським читачам відомо, що Фірташ був заарештований у Відні 13 березня за запитом ФБР. Його підозрювали в причетності до створення організованої злочинної групи. В квітня 2014 року США звинуватили Дмитра Фірташа в дачі хабара індійським чиновникам для отримання дозволів на розробку родовищ титану в Індії.  

Пізніше Земельний суд Відня звільнив Фірташа під безпрецедентну для Австрії заставу в 125 мільйонів євро. Проте йому заборонено полишати межі Австрії.

З джерел, близький до німецької розвідки BND, вдалося довідатися, що з того часу, як Фірташ вийшов з-за ґрат, проти нього дійсно готувалася змова з метою вбивства. Що більше, вже було найнято команду кілерів з Румунії та Угорщини. За даними джерел газети Die Presse, убивці чатували на свою жертву, винайнявши  помешкання у Відні на вулиці Ляндштрасе.

Генеральний прокурор Австрії Вернер Пляйшл повідомив газеті що до нього звертався адвокат Фірташа і висловлював свої тривоги за життя клієнта. «Це мене не особливо здивувало, адже, по-перше, Фірташ прибув сюди зі сходу, по-друге, у його грі були задіяні дуже великі гроші», – розповів Пляйшл.

Інформацію про нервозність у команді Фірташа підтвердив газеті й речник віденської поліції Роман Гагслінґер. «Представники Фірташа домагалися захисту для свого клієнта. Ми зібрали всю доступну нам інформацію і, виходячи з досвіду таких справ, зробили висновок, що для поліційного захисту бракує підстав», – повідомив Гагслінґер. Водночас, як стало згодом відомо газеті, австрійська спецслужба посилила свою увагу до українського олігарха.

В оточенні Фірташа досі не бачать підстав, аби вважати, що небезпека замаху минула. «Ми постійно перебуваємо в контакті з австрійськими правоохоронцями, – повідомив газеті Роберт Шетлер-Джонс, віце-шеф фіршашівської компанії GDF, котрий фактично є правою рукою олігарха, – З огляду на небезпеку й на добрі взаємини з поліцією, Фірташ постійно повідомляє їм про кожен свій переїзд».

Залишається відповісти на питання: хто саме зацікавлений у смерті Дмитра Фірташа? За інформацією Die Presse, яку газета отримала від джерел у правоохоронних органах, замовлення на вбивство надійшло, скоріш за все, з Угорщини, де дислокуються важливі підприємства Фірташевої імперії.

Передовсім йдеться про фірму Emfesz, котра займається газопостачанням. З розслідування австрійських журналістів випливає, що ця фірма, котра раніше належала Фірташу була продана за один долар концерну RosGas AG, що міститься у Швейцарії. Це сталося ще 2009 року, коли український олігарх потрапив у скрутне становище в Україні внаслідок жорсткого наступу на нього тодішнього прем’єра Юлії Тимошенко. Структуру Фірташа РосУкрЕнерго тоді, як відомо, викинули зі схеми постачання  російського газу до України. Його активи реквізовувалися, проти нього почалися розслідування. Тож ті, хто здійснив таке вдале придбання Emfesz, скористалися саме цим скрутним становищем Фірташа. Окрім того, існують підозри, що під час  проведення оборудки було сфальшовано документи.

 «250 мільйонів доларів було знято з рахунків Emfesz і вони пропали в невідомому напрямку, – розповів журналістам Роберт Шетлер-Джонс, – Ми вже чотири роки намагаємося відслідкувати ці гроші й повернути їх. У цій справі ми співпрацюємо з угорськими правоохоронцями». Саме через цю справу колишні менеджери Emfesz і могли зважитися на замовлення вбивства Фірташа.  

Австрійські журналісти дізналися, що свого часу менеджери Emfesz мали досить добрі відносини з вищим керівництвом в Будапешті, а тому й почували себе в безпеці. Це високе заступництво вони здобули не в останню чергу завдяки здобутим грошам, які, як підозрюють журналісти, було використано з корупційною метою. Проте нині ситуація помінялася й угорські правоохоронці готові розпочати слідство у справ Emfesz.

Водночас західні експерти, котрі вже давно слідкують за діяльністю Дмитра Фірташа, не виключають, що замовлення на усунення олігарха могло надійти з Кремля. Справа в тому, що Фірташ міг би відкрити багато незаконних газових схем «Газпрому» в Європі. Тому деякі російські можновладці зроблять усе можливе, щоб Фірташа не було депортовано до США для дачі свідчень Федеральному бюро розслідувань.