На Форумі видавців представили розсекречені матеріали СБ України 1939-1941 років

14:10, 11 вересня 2009

Сьогодні, 11 вересня, у Львові у межах Форуму видавців видавничий дім "Києво-Могилянська академія" презентував третій том із серії "Більше не таємно" - книгу "Радянські органи державної безпеки у 1939 - червні 1941 р.: документи ГДА СБ України" (упорядники Василь Даниленко, Сергій Кокін).

Як поінформував директор галузевого архіву СБУ Володимир В’ятрович, новий том розсекречених матеріалів Служби безпеки радянської України містить понад 500 документів. "Оскільки радянська каральна репресивна машина намагалася максимально контролювати усі сфери життя, то й у цих документах відображено практично всі рамки життя суспільства. Цей матеріал буде цінним для істориків тим, що окрім фактів, які раніше публікувалися лише епізодично, вони передають настрої, атмосферу і побут тих років".

За його інформацією, книга охоплює період від початку 1939 року до початку Другої світової війни 22 червня 1941 року.

У книзі відображений збір інформації про польське націоналістичне підпілля, українське націоналістичне підпілля, діяльність чекістських військових груп, які у 1939 році "очищували" західноукраїнські групи від "небажаних елементів". Документи відображають механізми становлення, реалізації радянської влади у Західній Україні, підготовку і проведення Національних зборів у Львові, після яких Західна Україна приєдналася до великої України. Цілий цикл документів розповідає про створення системи тюрем у Західній Україні і з центром у Львові.

Документи за наступні роки передають протистояння СБ України із представниками українського визвольного руху. В.В’ятрович зазначив, що документи свідчать, що вже тоді боротьба проти українських націоналістів охоплювала території і за Збручем.

Документи дають цифри втрат українського визвольного руху, польського націоналістичного руху.

Висвітлюють перебіг депортацій, що тривали у 1940-1941 роках. В.В’ятрович зазначив, що у 1940 році, після масових депортацій із західноукраїнських земель, почалися такі ж прискорені депортації у Буковині, Бессарабії, докотилися вони і до Великої України.

За словами В.В’ятровича документи свідчать, що радянська влада через донесення розвідки була поінформована про підготовку Німеччини до війни, про змобілізованість німецької армії, однак не вживала запобіжних заходів, щоб зупинити Німеччину.

"Документи передають настрої тих часів: дезорієнтацію, розчарованість населення. Чітко відображена зміна настроїв, особливо тієї частини населення, що вітала спершу прихід радянської влади. Документи 1941 року особливо показують дуже негативні настрої", - повідомив історик.

Також видавничий дім "Києво-Могилянська академія" презентував книгу професора Київського славістичного університету, історика Ігоря Ільюшина "Українська повстанська армія і Армія Крайова. Протистояння в Західній Україні. 1939-1945 роки".