На Форумі видавців у Львові покажуть виставу «Капітан Джон Сміт»

17:29, 5 серпня 2013

Однією з найяскравіших подій на ХХ Форумі видавців у Львові стане вистава «Капітан Джон Сміт», яку привезуть Вірляна Ткач і учасники її театрального проекту «Yara Arts Group», повідомили в прес-службі ГО «Форум видавців».

Вистава побудованаза мотивами книжки капітана Джона Сміта, відомого мандрівника і авантюриста з Англії 16 ст. Свого часу капітан побував у різних куточках Європи, Азії, Африки. Доля закинула його і до України: капітанові довелося тікати з полону в Османській імперії через Чорне море, після чого він деякий час перебував в Україні. Власне, цей уривочок життя Джона Сміта, описаний у його книзі «Правдиві подорожі, пригоди та спостереження Капітана Джона Сміта в Європі, Азії, Африці та Америці (з 1593 до 1629 р.)» і зацікавив «Yara Arts Group». Джона Сміта зіграє американський актор українського походження Юліан Китастий.

Мистецька група «Yara Arts Group» заснована у 1990 р. при експериментальному театрі Ля МаМа, Нью-Йорк. Обираючи назву для проекту, Вірляна хотіла, щоб вона асоціювалася з весною і молодістю. Група працює над створенням оригінальних перформансів, найвідоміші з яких – «Світло зі Сходу», «Сліпий Зір», «Лісова пісня Яри», «Лебідь», «Зимове сонце», «Водоспад/відблиски». Актори у афроамериканці, азіати, латиноамериканці, але також є й українці.

Засновниця і керівниця театрального проекту «Yara Arts Group» Вірляна Ткач є авторкою близько двадцяти експериментальних театральних постановок.

Її перформанси зазвичай побудовані на основі сучасної поезії, яка переплітається з міфами, легендами, історичними замальовками. Вірляна сміливо залучає елементи фольклору, церковні пісні. Її мета – зацікавити англомовного глядача українською автентичністю. Вірляна Ткач також активно співпрацює з сучасними українськими письменниками і поетами, серед яких Олег Лишега, Оксана Забужко, Наталка Білоцерківець, Тарас Лучук, Мар'яна Савка.

Вірляна є американкою українського походження. Її дід, Кость Кисілевський жив у Львові на вулиці Личаківській. Після еміграції разом із професором Дем’яном Горняткевичем, започаткував систему шкіл українознавства по всій Америці.

«Мій дідо постійно щось розказував про Леся Курбаса, який вчився на рік пізніше від нього в університеті. І дідо ним дуже захоплювався». Сама Вірляна є співзасновницею Міжнародного товариства Леся Курбаса і авторкою понад 10 театрознавчих праць про творчість режисера. Велика прихильниця поезії Павла Тичини.

Додамо, що цього року на Форум видавців до Львова приїде режисер, сценарист і письменник Кшиштоф Зануссі, американо-французька поетеса палестинського походження Наталі Хендл, письменниця з Білорусі Наталка Бабіна, польський журналіст, письменник, засновник та редактор «Газети Виборчої» Адам Міхнік та каталонський поет, драматург, есеїст, перекладач і декламатор Енрік Казасес.

Нагадаємо, ХХ Форум видавців триватиме 10-15 вересня. Почесним гостем літфесту стане Польща. Програма «Польща – почесний гість» на ХХ Форумі видавців у Львові буде реалізована за підтримки Міністерства культури і національної спадщини (MKiDN) Республіки Польща, Посольства Республіки Польща в Україні, Генерального консульства Республіки Польща у Львові, Польського інституту у Києві, Інституту Книжки (Краків).