На гребені хвилі

Чому Мирон Маркевич не покине «Дніпро»

12:00, 4 червня 2015

Новина про те, що Мирон Богданович посварився з Ігорем Коломойським і може покинути «Дніпро» спричинила справжній ажіотаж. У вівторок, 2 червня, за інформацією каналу «Футбол» стало відомо, що президент «Дніпра» не погодився на пропозиції головного тренера підсилити склад команди, тому Мирон Маркевич із ймовірністю 90% покине клуб.

На ранок наступного дня Мирон Богданович особисто розвіяв будь-які чутки і домисли щодо свого майбутнього у дніпропетровському клубі. «Я залишаюсь в «Дніпрі» і нікуди йти не збираюсь», - сказав тренер.

Здавалося б, ці слова повинні були заспокоїти усіх скептиків та критиків, однак, як відомо, диму без вогню не буває. Мирон Маркевич впродовж усього важкого походу «Дніпра» за єврокубками просив про підмогу, адже з браком кваліфікованих гравців тренер рідко дивував суперника змінами у складі.

Підсилення команди й стало, як стверджували джерела журналістів, причиною нібито конфлікту між головним тренером і президентом клубу. І цілком ймовірно, що ми можемо стати свідками продовження цієї суперечки. Однак ні «Дніпро», ні Мирон Маркевич не перебувають у тому стані, аби диктувати умови. І на це є багато причин.

Фото: Володимир Врублевський

Ситуація, в якій Мирон Маркевич покидає «Дніпро» не влаштовує жодну зі сторін. Мирон Богданович, який тільки рік тому очолив дніпропетровський клуб, можливо, й не сформував команду мрії, однак досягнув з командою нереальних ще рік тому результатів – фіналу Ліги Європи. Завдяки європейському прориву «Дніпро» змусив про себе говорити не лише всю Україну, а й добрий кусень футбольної Європи, адже дорогою до фіналу у Варшаві зумів вибити з турніру такого небезпечного конкурента, як італійський «Наполі».

І хоча за підсумками сезону дніпряни не здобули жодного трофею – третє місце у чемпіонаті, виліт у півфіналі Кубка України від «Шахтаря», програний фінал ЛЄ у Варшаві - «Дніпро» провів насправді фантастичний сезон і зумів попри постійні кадрові проблеми і пертурбації в команді стрибнути вище своїх можливостей.

Звісно, що головний успіх команди пов’язують із її наставником – Мироном Маркевичем. Тренер рідко тішив своїх підлеглих хорошими оцінками і, як справжній перфекціоніст, завжди прагнув кращого. Здавалося, навіть після перемоги у фіналі ЛЄ Мирон Маркевич скаже: « Та то таке, хлопці могли б зіграти краще». І швидше за все, не злукавив би.

«Дніпро» рідко тішив вболівальників чистим, філігранним футболом, а більше характером і вмінням грати на останньому подиху, коли сили вже покидають і тебе, і суперника, але вистоїть той, кого вистачить хоча б на дві хвилини довше. З цієї перспективи єврокубковий успіх «Дніпра» все частіше називають випадковим, одноразовим, таким, який може відбутися хіба що раз у житті.

Звісно, Мирон Маркевич розумів це, як ніхто інший, тому плани «Дніпра» на наступний сезон результатами у Лізі Європи не підсолоджував. Ну і що, що вийшли у фінал? Молодці, звісно, але нам би краще у команду надійне підкріплення, і щоб гідна заміна Коноплянці знайшлась, і хоча б один форвард потрібен, і ліва бровка шкутильгає, адже грати на три турніри складом у 12-13 гравців не те, що важко, а майже неможливо. Тому кожен важливий матч для «Дніпра» був, немов останній.

Ігор Коломойський. Фото: ФК «Дніпро».

Однак те, чи виділить президент клубу Ігор Коломойський достатньо коштів на підсилення команди влітку, викликає сумнів. «Дніпро», який зумів й таким складом вийти у фінал Ліги Європи, не дорахувавшись бразильського утікача Ежідіо, попрощавшись зі Стрінічем, отримавши травмованого Зозулю, хіба не зуміє протягнути на жилах наступний сезон?

Досвідчений Мирон Маркевич добре розуміє, що наступного разу дива не станеться. У «Дніпрі» не бракує вікових футболістів (Руслан Ротань, Євген Селезньов, Євген Чеберячко), футболістів, які дивують лише від матчу до матчу (Валерій Федорчук, Євген Шахов, Роман Безус), футболістів, на яких давно чекають закордоном (Євген Коноплянка, Дуглас). З молоді Мирон Богданович довіряє хіба що 19-річному Валерію Лучкевичу. Під питанням залишається здоров’я Романа Зозулі, який з березня через травму вибув щонайменше на півроку. Тому недивно, що тренер впродовж року чи не в кожному інтерв’ю наголошував на кадрових пробілах у складі «Дніпра», який ні за індивідуальною майстерністю, ні за класом гравців не може тягатись навіть з «Динамо» і «Шахтарем», не кажучи вже про єврокубки.

Півфінал Кубка України «Шахтар» - «Дніпро». Фото: ФК «Дніпро».

Звісно, що Мирон Богданович, який зазвичай скупий на слова, усі свої побажання озвучував не для того, аби космос нарешті почув його. Тренер окреслював конкретні проблемні місця у команді, аби їх почула головна людина клубу – Ігор Коломойський. Саме від його рішення залежатиме те, яким буде «Дніпро» наступного сезону – чи понесеться на гребені хвилі далі, чи сховається під тією ж хвилею, знаходячи виправдання у кадрових проблемах команди.

Як відомо, президент «Дніпра» грошима розкидатись не любить, тим більше, що в команді навіть існують заборгованості із заробітної плати. Саме з цієї причини з клубу втік бразилець Ежідіо, який побув у складі «Дніпра» кілька місяців, не отримав жодної виплати і зі скандалом повернувся на батьківщину.

Питання грошей також постало після фіналу Ліги Європи, за вихід до якого «Дніпро» отримав €9 млн призових. Як стало відомо, усі ці гроші забере німецька компанія Hochtief, яка будувала стадіон «Дніпро-Арена» і не отримала усі належних коштів. У свою чергу Мирон Богданович заявив, що готовий стояти до останнього за те, аби команда отримала хоча б половину призових, адже лише гравці заслужили розділити зароблені гроші.

З іншого боку, за даними джерел, Мирон Богданович отримує найбільшу серед українських тренерів платню - $2 млн в рік, і в разі дострокового розірвання контракту з клубом буде змушений заплатити $1 млн штрафу. Також зарплата у €3 млн який рік поспіль тримає у Дніпропетровську головну зірку команди – Євгена Коноплянку, який хоча й давно переріс «Дніпро», однак на менші гроші ні від «Роми», ні від «Бешикташа» не погоджується.

Фото: ФК «Дніпро».

Ще з іншого боку, Мирон Богданович сам наголосив – вік зобов’язує отримати від футболу максимум, аби з чистим серцем піти на пенсію. Адже Мирону Богдановичу наступного року виповниться 65 і на насичену тренерську діяльність тренер відвів собі ще 2-3 роки, а далі – заслужений відпочинок.

На передматчевій прес-конференції у Варшаві Мирона Богдановича спитали: «Чи фінал Ліги Європи стане матчем усього вашого життя?». На що тренер впевнено відповів: «Я не збираюсь закінчувати з футболом». Зрозуміло, що Маркевичу хотілося б наостанок створити потужну команду, нарешті взяти золото чемпіонату України, аби стати гідним конкурентом «Динамо» і «Шахтарю», до яких «Дніпро» наразі не дострибує. Але для цього Маркевичу потрібні нові висококласні гравці, хоча б п’ять, заявив у недавніх інтерв’ю тренер.

У будь-якому випадку наступний сезон готує багато складних рішень для «Дніпра». Чи дослухається Ігор Коломойський до побажань головного тренера – знає хіба що сам Ігор Коломойський. Чи покине Маркевич «Дніпро» - навряд чи, бо коней на переправі не міняють, та й йти чи їхати Мирону Богдановичу особливо нема куди. Український чемпіонат, за першість у якому наразі можуть змагатися лише дві команди, гостро потребує ще одного конкурентоспроможного гравця. І у «Дніпра» є всі шанси стати таким гравцем. Головне, аби на те була воля самого клубу.