На ідею щодо створення двопалатного парламенту Ющенка надихнула Тимошенко?

16:00, 1 квітня 2009

Серед пріоритетів, які ставить перед собою Президент України при прийнятті нового проекту Конституції, безумовним є пріоритет європейських прагнень України, консолідації нації та політичної стабільності. Це 1 квітня на брифінгу в Секретаріаті Президента України зазначила заступник глави Секретаріату Президента України, представник Президента України у Конституційному Суді України, представник Президента України у Центральній виборчій комісії Марина Ставнійчук, - повідомили ZAXID.NET в прес-службі Глави держави.

За її словами, у запропонованому законопроекті є чіткий, збалансований механізм стримувань і противаг через розширення безпосередньої демократії та народовладдя, зокрема запровадження народної законодавчої ініціативи, місцевої ініціативи.

"Якщо ми говоримо про необхідність запровадження справжнього реального місцевого самоврядування, то тоді, безумовно, варто говорити про децентралізацію влади. А якщо ми говоримо про децентралізацію влади, то, безумовно, на рівні єдиного законодавчого органу повинні бути представлені території - і саме у зв'язку з цим з'являється двопалатний парламент".

Як зауважила М. Ставнійчук, на сьогодні робота парламенту надзвичайно заполітизована. І ця заполітизованість полягає у тому, що саме партії є єдиним суб'єктом парламентської структури, вони формують якісний та кількісній склад ВР. "Завдяки тому, що сьогодні партії в однопалатному парламенті приймають закони, формують уряд, інші державні органи влади, які інколи повинні контролювати в тому числі і діяльність парламенту, і уряду, і президента, і інших органів влади - виходить дуже дивна ситуація, коли під квоти партій практично сьогодні підпадають усі посади. Таких речей бути не повинно, вони мають бути чітко розділені", - наголосила заступник Глави президентського Секретаріату.

"Виконавча влада, і за це виступає Президент України, повинна бути сформована з одного джерела - парламентом, всі ж інші органи, які не є у структурі виконавчої влади, будуть формуватися за пропозицією Глави держави Сенатом". М. Ставнійчук підкреслила, що в парламенті має бути чітко представлена і політична, і територіальна складова. "Тільки тоді єдиний державний законодавчий орган зможе здійснювати повноцінну державну політику. Ось чому сьогодні йдеться про запровадження двопалатного парламенту".

"Якщо ми говоримо про виконавчу владу, Президент України наполягає на тому, що уряд має формуватися в єдиний спосіб, але при цьому Глава держави зазначає, що склад уряду повинен затверджувати парламент одночасно з програмою його дій. Останні уряди практично не мали затверджених програм, і з огляду на це - немає пріоритетів, немає форм здійснення поставленої мети. Отакий і маємо результат урядування", - наголосила Марина Ставнійчук.

Вона також зауважила, що, під час розробки відповідного проекту взято до уваги напрацювання низки органів, які працюють при Президентові України, зокрема робочої групи Національної конституційної ради. Марина Ставнійчук нагадала, що минулого року ця група напрацювала концепцію оновлення Конституції. Також до проекту зокрема брали до уваги пропозиції Нацкомісії при Президентові України з верховенства права та Венеціанської комісії.