На кінофестивалі Берлінале покажуть українсько-німецький фільм про школу на Донеччині

11:27, 16 січня 2017

13 січня 2017 року організатори 67-го Берлінського МКФ оголосили учасників конкурсних програм «Generation» («Покоління»). До секції «Generation 14plus» було відібрано українсько-німецький повнометражний фільм Єлизавети Сміт і Георга Жено «Школа №3». Світова прем’єра стрічки відбудеться на Берлінале 15 лютого 2017 року.

У стрічці 13 підлітків із відбудованої після військових дій школи №3 з Миколаївки, що на Донбасі, оповідають про свої мрії та страхи, повідомляє сайт Національної спілки кінематографістів України.

Фільм демонструє героїв у їх повсякденному середовищі, коли вони розповідають про досвід, що хвилює їх, про народження нових почуттів, особисті втрати. З одного боку, війна знаходиться у фільмі десь на периферії, але при тому постійно відчувається, будучи точкою відліку. Пуристичний спосіб знімання стрічки робить загальне враження від роботи Єлизавети Сміт і Георга Жено ще більш пам’ятливим, анонсують фільм організатори Берлінале.

Фільм «Школа №3», відомий також під назвою «Миколаївка», є кіноверсією вистави «Миколаївка», створеної «Театром переселенця».

Влітку 2014 року Миколаївка, невелике містечко під Слов’янськом у Донецькій області, стала свідком і учасником бойових дій. Жителі кілька днів ховалися у підвалах, щоб вижити під час безперервних бомбардувань. Кілька снарядів потрапили у школу №3, і вона одразу припинила бути школою, перетворившись в одну з руїн Миколаївки. Приїзд волонтерів врятував школу від закриття, її відбудували і 1 вересня учні знову сіли за парти. Однак відновити стан дітей, які опинилися в епіцентрі боїв, було ще складніше...

У виставі «Миколаївка» за п'єсою Наталії Ворожбит та Георгом Жено, – 13 голосів, 13 драм, 13 надій. Учні 8, 9 та 10 класів школи №3 Миколаївки ділилися із глядачами власними текстами, самі говорячи про те, що вони пережили під час військових дій в їх місті в липні 2014 року, про свою любов до рідного міста, перше кохання, про свої думки і плани на майбутнє.

Прем’єра вистави «Миколаївка» відбулася 23 квітня 2015 в школі №3 в Миколаївці, в театрі «Дах» в Києві в рамках «Гогольфесту», у культурному центрі «Теплиця» у Слов’янську, у Сєвєродонецьку, а також у Театрі Констанц у Констанці (Німеччина). Заключний показ вистави відбувся в рамках Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA у березні 2016 року. Львів'яни мали змогу бачити виставу в театрі ім. Леся Курбаса у Львові в рамках форуму «ДонКульт».

Фільм «Школа №3» є спільним проектом Tabor Production і «Театру переселенця». Його було вироблено за підтримки Даніела Шульца, Марко Чієко та інших небайдужих осіб. У роботі над фільмом взяли участь 4Ears Sоund Production та школа №3 міста Миколаївка.

Окремі покази фільму «Школа №3» вже відбулися. 30 березня 2016 року фільм був показаний у театрі Максима Горького в Берліні, у вересні 2016 його було демонстровано у Відні під час Vienna Humanity Festival.

Загалом у двох секціях програми Берлінале «Generation» – «Generation Kplus» і «Generation 14plus» цього року візьмуть участь 62 короткометражні та повнометражні фільми з 41 країни.

Минулого року до секції «Generation 14plus» було відібрано українську короткометражну стрічку Нарімана Алієва «Sensiz» («Без тебе»).