На кордоні Тернопільської та Хмельницької областей відкрили пам’ятник жертвам Голодомору

17:30, 19 листопада 2008

У Підволочиському районі Тернопільської області, на кордоні Тернопільської та Хмельницької областей, 19 листопада відбулося відкриття пам’ятника жертвам Голодомору Монумент символізує надання галичанами допомоги братам-українцям з Наддніпрянщини. Вибір місце для встановлення пам’ятника пов'язаний з трагічними подіями 30-их років минулого століття, коли жителі Галичини переправляли на плотах через Збруч, на радянський бік, продукти та збіжжя, для того щоб допомогти жителям Великої України, де в той час панував Голодомор. Ініціатива спорудження пам'ятника виникла під час зустрічі керівництва Тернопільської та Хмельницької областей 24 листопада 2007 року. Про це ZAXID.NET повідомили в прес-службі ТернОДА.

Участь у церемонії відкриття монументу взяли голова Тернопільської облдержадміністрації Юрій Чижмарь, заступник голови - керівник апарату Хмельницької облдержадміністрації Петро Купчишин, голова Тернопільської облради Михайло Миколенко, Єпарх Тернопільсько-Зборівський УГКЦ владика Василій Семенюк, архієпископ Іов (УПЦ КП) та єпископ Нестор (УПЦ КП), духовенство, представники громадськості, молодь.

„Галичани не могли стояти осторонь тих трагічних подій: вони збирали і, ризикуючи життям, переправляли через річку братам з Великої України хліб і збіжжя, допомагали втікачам, яким вдалося перейти кордон та врятуватися від голодної смерті. В такий спосіб Збруч став не кордоном, а символом єдності українців, що проживали по його обидва береги. Сьогодні ми зібралися, аби пошанувати померлих від страшного голоду 1932-33 років, вшанувати мільйонні жертви цієї колосальної трагедії, щоб у скорботі низько схилити голови перед їхньою пам'яттю. І говоримо ми про минуле заради майбутнього, адже безпам’ятство породжує бездуховність, котра, наче ракова пухлина, роз’їдає тіло й душу нації - перекреслює її історію, паплюжить традиції й руйнує соціокультурну самобутність народу”, - зазначив керівник Тернопільської області Юрій Чижмарь.

Від імені Хмельницької області до присутніх звернувся заступник голови - керівник апарату ХОДА Петро Купчишин. „Ми маємо сприймати Голодомор не тільки як національну трагедію, а й як навмисний злочин проти українського народу, спеціально організований терор і знищення мільйонів людей лише за те, що вони українці. Маю надію, що проводячи заходи для висвітлення тих страшних фактів геноциду проти українського народу, ми дійсно спрямуємо свою свідомість на їх переосмислення.”, - сказав П.Купчишин.

Після цього представники облдержадміністрацій обмінялися примірниками Книг пам’яті, які вийшли у цих регіонах з нагоди 75-ї річниці Голодомору.

Після поминальної панахиди владики освятили пам’ятник, який має вигляд прикордонного межового стовпа пронизаного колючим дротом. До стовпа прихилений сніп пшениці, який перевитий вишитим рушником.

Автори проекту: архітектор Данило Чепіль, скульптор Дмитро Пилип’як Пам’ятник виготовлено з бетону. Висота скульптурної композиції 4,2 м. Орієнтовна вартість пам’ятника - 76 тис. гривень. Кошти надійшли за рахунок приватних пожертв.