На Личаківському цвинтарі взялись реставрувати поховання українських діячів та учасників патріотичних змагань. Близько мільйона гривень музей вклав у ці роботи минулоріч. І майже 1,5 млн грн планує цього року. На відновлення надгробків грошей із міського бюджету не беруть, вкладають кошти, зароблені завдяки туристам.
Надгробок Івана Левинського почистили і відновили ще минулоріч. Професор Львівської політехніки та водночас промисловець на початку ХХ ст. займався виробництвом цегли. Частина її з іменним клеймом збереглася дотепер. Матеріал використають для благоустрою поховання.
«Із тої фірмової цегли Левинського будуть зроблені сходинки, один комплекс сходинок, другий і по периметру повністю – замість поребрика», – повідомив директор музею «Личаківський цвинтар» Михайло Нагай.
Цьогоріч на Личакові мають відновити майже 30 поховань українських діячів. Наразі дають собі раду власними силами – без залучення реставраторів.
«Зараз почали з чотирьох надгробних пам’ятників – Дмитра Волошина, поховання родини Чучманів, далі – Івана Охрімовича і ще одного. Йдеться про очищення від моху, нашарування цементу, який був в радянський період часу. Якщо пам’ятник похилений, його треба піднести і вирівняти», – зазначив працівник музею «Личаківський цвинтар» Андрій Гузій.
Поміж тим, ансамбль вхідної площі – це теж особливе завдання. Щороку тут відновлюють по одній каплиці.
«Першою була відновлена каплиця Бачевських, до речі за спонсорські кошти. Другою – каплиця Кисельків. І до фінансування долучилась Львівська пивоварня. Чому пивоварня – бо родина Кисельків мала у Львові підприємство з виробництва пива. Крім того, в цій каплиці спочиває засновник львівської швидкої допомоги Стройновський. Третя каплиця, яка буде відновлена цього року – Адамських. Адамський був офіцером армії Наполеона. А згодом він також був директором закладу для убогих, тобто це був благодійник», – розповів директор Личаківського цвинтаря.
Власників цих каплиць вважають важливими громадянами у житті Львова тодішніх часів. До відновлення їхніх усипальниць долучаються спонсори.
Співпрацю Личаківський цвинтар також налагодив і з польським та чеським консулятами.