На Личакові відновлять могили директора Оссолінеума і родички Крип’якевича

18:44, 8 листопада 2013

У 2014 році навесні на Личаківському цвинтарі у рамках проекту «Збереження спільної культурної спадщини» відреставрують п’ять надгробків та архітектурні елементи на трьох гробівцях. Всі роботи виконають за кошти Міністерства культури Польщі.

Начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко розповіла, що впродовж шести років на Личаківському кладовищі обирають від 4 до 7 гробівців, які відновлюють. Йдеться про поховання українських та польських діячів. На об’єктах працюють фахівці з України та Польщі.

Представник Міністерства культури та національної спадщини Польщі Міхал Міхальский зазначив, що цього року на реставрацію 5 надгробків виділили 400 тис. злотих.

Серед п’яти обраних є надгробок польського історика, директора Народної бібліотеки імені Оссолінських Августа Бельовського, що помер у 1876 році. Як зазначила Лілія Онищенко, на його книгах «вчилося ціле покоління».

Візьмуться реставратори і за надгробок польського революціонера і поета-романтика Северина Гощинського, який помер у 1876 році. Він був автором поетичної повісті «Канівський замок» і готичної повісті «Король замчиська».

Як зазначив директор музею «Личаківський цвинтар» Михайло Нагай, надгробок Гощинського - це робота львівського скульптора Юліана Марковського, який створив понад 50 скульптур та скульптурних композицій на кладовищі.

Цього року реставрували металеву огорожу навколо гробівця Крувчинських, де похований доктор медицини Ігнацій Жегота Крувчинський. Експерти називають огорожу унікальною. Поки що її не монтували, а зберігають у майстерні. Наступного року реставруватимуть скульптуру і основу, тоді й встановлять огорожу. Ще повністю планують відреставрувати надгробок вірменського єпископа Гжегожа Ромашкана.

Серед українських пам’ятників відреставрують гробівець родички історика Івана Крип’якевича - Анни Мальчинської-Крип’якевич. «Серед українських об’єктів, які пропонувалися, обрали цей. Мабуть, тому що він перебуває у гіршому стані. Він цікавіший з мистецької точки зору, бо нагадує частину сакральної споруди», - додав Михайло Нагай.

У цьому році вже відновили пам’ятник на могилі українського правника та економіста, директора страхового товариства «Дністер» Ярослава Кулачковського. У 2014 році візьмуться за освітлювальні елементи на пам’ятнику. «Канделябри відреставрували, а на них були лампи. Це були гасові пристрої, які дуже гарно світили», - сказав директор.

Крім цього, відновлять металевий вінок на гробівці Кобельських і ліхтар на гробниці родини Рейндльов.

За словами Нагая, він пропонував відреставрувати надгробок вчителя Івана Франка Олексія Торонського, який був професором Дрогобицької академічної гімназії, членом багатьох галицьких організацій. «Тут буде дуже багато роботи. Оскільки частина пам’ятника вже обсипається», - сказав директор.

Ще фахівці пропонували до реставрації надгробок родини Шараневичів, де похована донька відомого археолога Ізідора Шараневича Ольга. Михайло Нагай зазначив, що за цей об’єкт візьмуться у 2015 році.

Нагадаємо, що цього року відреставрували надгробки: директора страхового товариства «Дністер» Ярослава Кулачковського, дами ордену Зіркового хреста, графині Марії Анни Понініської, відомого діяча спортивного товариства «Сокіл» Леона Тварецького, військового Юзефа Жуковського  та огорожу навколо гробівця Крувчинських.