Уже більше року в Україні діє закон під назвою «Чужих дітей не буває», який значно ускладнив життя неплатникам аліментів. З того часу недобросовісні батьки повернули своїм дітям майже п'ять мільярдів гривень. Та подекуди санкції приносять несподівану користь. Один боржник із Львівщини завдяки покаранню знайшов роботу.
Сьогодні Роман Хижий упевнено керує трактором. Чоловік пройшов шлях від примусової роботи до повноцінної посади. Влітку минулого року суд відправив його на комунальне підприємство відпрацьовувати борг. 120 годин робіт, і чоловік вирішив залишитись тут на постійно.
«П'ять років жили, потім розлучились, потім вона трохи забула, що я мав сплачувати, а тепер згадала, ну так вийшло. І я був без роботи, ходив по будовах, але прийшов, перездав на права, сів на техніку і працюю. Вивожу сміття, культивую, ораю, дроблю», ‒ розповідає боржник з аліментів Роман Хижий.
«Коли він сюди прийшов, зарекомендував себе з хорошої сторони і вирішив залишитись на підприємстві, щоб продовжити роботу. Згадав при цьому, що в нього є документи на тракториста і восени був призначений на посаду», ‒ характеризує працівника директор Пустомитівського МЖКП №118 Василь Боцвін.
Майже 14 років Роман Хижий не спілкувався з колишньою дружиною та сином. Вона подала на виплату аліментів ще дев’ять років тому, та механізм їх стягнення донедавна був недосконалий.
«Десять років не платив аліментів. І то я ще пізно подала. Синові тоді було 5 рочків, як ми з ним розлучились, а зараз малий має 19 років», — розповідає телефоном колишня дружина боржника.
Із новим законом держвиконавцям стало простіше стягувати аліменти з боржників. Зазвичай, арештовують майно. А якщо його нема ‒ відправляють на роботу.
«Він не працював, майна, на яке можна було звернути стягнення, не мав, тому єдиний захід, який був ефективним, ‒ це виконання суспільно корисних робіт», ‒ зазначив начальник Пустомитівського відділу виконавчої служби Іван Гнатишин.
Роман заробляє на своїй уже непримусовій роботі близько семи тисяч гривень. Одну четверту віддає дружині та сину. Таким чином повернув уже більше 10 тисяч гривень із майже 50 заборгованих.
На суспільно корисні роботи з початку року суди Львівщини скерували 203 людини. Загалом же держвиконавці Мін’юсту у 2019 році стягнули із боржників за аліменти більше 40 мільйонів гривень.