На Львівщині бракує донорської крові першої і другої групи

20:27, 14 вересня 2016

Надзвичайники влаштували «криваву» акцію – організовано здали кров. Кажуть, роблять це щороку до Дня рятувальника. Своїм прикладом хочуть популяризувати донорство в Україні.

Уже зі самого ранку у центрі переливання крові ніде проштовхнутися. Більшість пожежників сьогодні у цивільному. У формі тільки рятувальник Назар. Він служить у Жовкві, але на заклик згодився зразу. Сьогодні, каже, здаватиме кров вперше.

«Вчора працював, і от сьогодні зранку тільки звільнився зі зміни і прямо сюди приїхав», – розповів надзвичайник Назар Чудійович.

Спочатку – аналіз на групу крові, у сусідньому кабінеті вимірюють артеріальний тиск. На цьому етапі донора можуть і забракувати.

«Від росту ми віднімаємо вагу. Різниця має бути 100. Тоді спокійно беремо. Крім того, якщо є гастрити, виразка – у жодному разі не будемо брати», – пояснила лікар Христина Лашків.

Забір крові займає в середньому 7-8 хв. З одного донора в автоматичному режимі приймають не більше 450 мілілітрів.

«На екрані показує час, за який здав донор, з якою швидкістю кров текла і вагу, скільки він здав», – розповіла процедурна медсестра Ірина.

Пожежник Назар навіть не скривився. «Легеньке таке поколювання було, як голочку запхали. З чим це можна порівняти?! З укусом комара», – поділився надзвичайник Назар Чудійович.

На рік можна без шкоди здоров'ю здавати кров по 5 разів, кажуть медики. Багряна рідина життя завжди у дефіциті. Особливо бракує першої та другої групи.

«На цей час немає ще альтернативи, яка могла б замінити кров. Проблема фактично з усіма групами крові. В нас кров забирають фактично з-під рук», – зазначила завідувач відділення заготівлі крові Наталія Корецька.

Один з ініціаторів акції – волонтер Володимир Сенатовський, не приховує задоволення від результатів. Каже, пожежники вже не вперше підставляють своє плече. І тут будь-які методи в поміч.

«Асоціація намагається залучити різні організації і компанії, які, наприклад, для людей постійно є донорами. Забезпечувати їм мінімальні привілеї або подарунки. Це, наприклад, можуть бути квитки в кіно», – розповів волонтер Асоціації молодих донорів України Володимир Сенатовський.

Талончик в їдальню – це те, чим сьогодні заохочує донорів держава. Медики визнають, добровольців серед молоді поменшало. Ажіотаж, який був на початку АТО, уже спав.