Аграрії Львівщини активно готуються до засівання. Зараз ремонтують техніку та чекають сухої погоди. Попри складну економічну ситуацію, фермери переконані, що впораються із посівною. Попри значне подорожчання палива, запчастин та добрив, на 70%, порівняно із минулим роком, підняли і ціни на зерно.
"У нас ще є у запасі соя та пшениця. Тож, за потребою, ми її продаємо, і, натомість, купуємо паливо, добрива та запчастини", - пояснив фермер із Жовківського району Борис Кушпіт.
Цей рік для аграріїв буде не легким. Через знецінення гривні, вони змушені заощаджувати на техніці. Замість американських, цьогоріч закупили трактори та комбайни вітчизняної та білоруської збірки.
Експерти запевняють, що виробникам зернових хвилюватись доведеться найменше, бо економічний спад більше відіб'ється на дрібних господарствах.
"Населення вирощує 97% картоплі, майже таку ж кількість овочів та фруктів. Також виробляє понад 70% молока і десь половину м'яса. Тому ми повинні розглядати приватні господарства як одні з основних виробників", - наголосив екс-заступник голови Львівської ОДА з питань АПК Іван Стефанишин.
Також через кризу може суттєво знизитись якість врожаю. "Через відсутність достатньої кількості грошей, технології будуть спрощені. Ми використовуватимемо менше добрив, засобів захисту. Це, у свою чергу, вплине на якість продукції", - додав Стефанишин.
Експерти кажуть, що багато чого також залежить від професійного чуття фермерів. Їм слід мудро вирішувати, що посадити, а згодом - кому це продати.
На державну підтримку фермери не розраховують, однак кілька програм аграріям таки пропонують. Наприклад, сьогодні, 17 березня, на сесії Львівської облради прийняли програму, яка сприятиме сільському господарству. Вона пропонує дрібним господарствам відшкодування по кредитах.
Також виробникам зерна пропонують дотації для соціальних сортів хліба та гречки. "Зараз гречка зрівнялась у ціні із рисом. Рис в нас не вирощують, а гречка росте. Потрібно, щоб свого продукту на ринку було багато і ціна тоді буде нижчою", - запевнив директор департаменту агропромислового розвитку ЛОДА Осип Магур.