Станом на сьогодні у Львівській області мобілізували половину від необхідної кількості. Те, що на Львівщині багато чоловіків нині уникають мобілізації, що занепав моральний дух є наслідком і диверсійної роботи російських спецслужб, пояснює заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Юрій Підлісний.
«Ми бачимо, що навіть з минулого року, коли були заходи, що армія не забезпечена, що все непрофесійно, що дезертири – ми розуміємо, що це спеціально робилось, щоб послабити моральний дух у наших людей. Це – диверсійна робота, а до неї підключаються наші окремі телеканали», – наголошує посадовець, інформує Радіо Свобода.
Зокрема, у Жовківському районі з 1,5 тисячі осіб, яким вручили повістки, лише 50 йдуть служити. Це – прикордонний район із Польщею і багато чоловіків там на заробітках. Чимало тих, хто проживає у 30 кілометровій прикордонній зоні й може без візи перетинати кордон, не хоче полишати свої щоденні заробітки.
Військові комісари пояснюють, що загалом дуже багато людей в області виїхали на сезонні роботи в Європу, але також велика кількість працює і в Росії. А ще причиною ухиляння від служби комісари називають вдаваний зовнішній патріотизм мешканців області.
«У центральних областях України призивається набагато більше людей, мобілізуються і йдуть добровольцями у Збройні сили. Там набагато свідоміше люди ставляться до виконання свого обов’язку захищати країну. Хоча ще недавно Львівщина показувала приклад свідомості і патріотизму. Усім нам треба усвідомити, що, крім нас, ніхто не захистить нашу державу. Найважчий час ми пройшли. Україна, як ніколи, сильна і армія, як ніколи, сильна», – наголосив військовий комісар Львівської області полковник Микола Садовський.
З усіх, кому виписали повістки, третина з’явились у комісаріат. А з них тільки 32% виявились придатними до служби. За час останнього етапу мобілізації, який розпочався у квітні, 4 тисячі мешканців області не взяли до рук повістку. Вони або ж не проживали на вказаною адресою, або ж виїхали в інше місто чи країну. Понад сотню ухильників міліція розшукала, порушено близько 90 кримінальних проваджень проти втікачів від служби.
Військові комісари пояснюють, що зараз складають списки у комісаріаті військовозобов’язаних, тому повістку може отримати навіть людина з інвалідністю.
«Але це не означає, що її заберуть служити», – наголошує підполковник Борис Андреєв.
Втім, у львівському військовому госпіталі лікувались кілька мобілізованих чоловіків з інших областей, які проходили військову підготовку на Яворівському полігоні. Вони були мобілізовані з захворюванням шкіри – псоріазом. І один з новобранців з Рівненщини міг втратити ногу, якби його вчасно не привезли до Львова. Тепер від медиків залежить, чи він поїде воювати на Донбас, чи його комісують за станом здоров’я.
Те, що чоловіки ухиляються від служби є наслідком недотримання владою своїх обіцянок щодо військовозобов’язаних, через неналежне забезпечення мобілізованих, говорить демобілізований боєць Андрій. Він воював майже рік, був увесь час на передовій, зокрема 21 день обороняв Луганський аеропорт. За словами бійця, людей лякає ще й те, що можуть потрапити до командирів-зрадників, що процвітає злодійство, відсутня в окремих бригадах дисципліна.
«Багато зараз хлопців гинуть, бо командування зливає маршрути, продає. Військкомати роблять план «для галочки». Чому не набирають синів голів сільських рад, районних, обласних, депутатів, синочків влади? Лише одні обіцянки, що тисяча гривень доплати за підбиту ворожу техніку. Ніхто цих грошей не бачив. Чому обіцяли? Ми їх за язик не тягнули. Пообіцяв Порошенко – то виконай. Арсеній Яценюк каже, щодня 98 мільйонів на армію дають, ми вже порахували, що за такі гроші вже давно можна всю армію вдягнути», – розповів десантник.
Мобілізовані військовослужбовці на Яворівському полігоні, які проживають в Немирові, розповіли Радіо Свобода, що разом з ними проходять підготовку багато добровольців – колишніх в’язнів. Ці люди живуть в окремих наметах і поводяться не вельми адекватно. Але військовий комісар Микола Садовський каже, що людей з судимістю не мобілізують.
«Ці люди могли там опинитись лише як добровольці», – запевняє він.
Водночас новобранцям інколи важко зрозуміти роботу посадовців Міноборони, коли їм пояснюють, як це було на Яворівському полігоні, що немає форми менших розмірів, а після того, як група мобілізованих запротестувала, блискавично привезли і форму, і берці.
8 червня завершується другий етап мобілізації і одразу розпочнеться третя і остання цьогоріч, як сказано в Законі «Про часткову мобілізацію», черга призову, яка триватиме два місяці. У Збройні сили у цьому році мобілізують 104 тисячі військовозобов’язаних.