На Львівщині музей Шашкевича пропрацював лише рік

18:20, 16 липня 2012

До 200-річчя Маркіяна Шашкевича на Львівщині урочисто відкрили музей. Та щойно ювілейний рік закінчився, музей зачинили. Кажуть, через те, що забракло грошей для працівників.

За ключем від музею, що розташований у Новосілках Буського району, туристам треба їхати за 12 км у Буськ. Ключ - у завідувача відділу культури, про це інформують «Головні новини Львова».

«Музей, приміщення, не музей, а приміщення перебуває на балансі районного відділу культури. Ми є матеріально зобов’язаними людьми і власне саме тому ключ знаходиться у нас», - розповіла завідувач відділу культури Буської РДА Людмила Цихоцька.

Музей-садиба у Новосілках дотепер не належить нікому, юридично він не існує, відтак там не може бути і штатного працівника.

Завідувач Львівського музею «Русалки Дністрової» Галина Корнєєва разом із художником Орестом Скопом рік працювали над експозицією, місцеві люди зносили старовинні речі, районна влада робила ремонт. Зібрали оригінали, копії і раритети, які показують вперше.

«Ці експонати руйнуються. На вулиці 35 градусів, вікна всі закриті. Приміщення, експонати треба провітрювати. Тут принаймні треба одного науковця і прибиральницю. Тобто це невеликі кошти для області», - розповідає завідувач Львівського музею «Русалки Дністрової» Галина Корнєєва.

Маркіян Шашкевич у Новосілках був на парафії, тут доживав віку і був похований. Інша садиба поета, у Нестаничах Радехівського району, теж зачинена. На екскурсії у ці музеї можна потрапити лише попередньо домовившись.

В обласному управлінні культури кажуть, що шукають вихід із ситуації. Начальник Сергій Бурко звернувся до міністерства культури та депутатської комісії з питань культури Верховної Ради. Втім, зараз діє заборона на введення нових штатних одиниць в інфраструктуру міністерства. Якщо не на баланс Мінкульту, то може взяти на свій баланс область.

«Є шлях, щоб ці музеї були в підпорядкуванні обласному. Воно дає можливість на нашому обласному рівні виділення відповідних штатних одиниць. Очевидно, ці питання є процесі опрацювання», - пояснив начальник обласного управління культури Сергій Бурко.

Відтак наразі єдиний музей-садиба Маркіяна Шашкевча повноцінно діє у селі Підлиссі Золочівського району. Однак туристи нарікають, що біля садиби чути сморід.

«Ми з’ясували, цей сморід йде від свиноферми, яка знаходиться за кілометр від садиби Шашкевича. Тобто якщо вітер йде в цю сторону, то чути дуже неприємний запах», - розповіла завідувач музею-садиби у Підлиссі Галина Корнєєва.

Музейники написали офіційні листи і їм уже пообіцяли, що приватна фірма збудує очисні споруди. Це не завадило б, бо музей відвідує щодня по кілька екскурсій. Переважно, це учні Львівщини, Івано-Франківщини, Рівненщини.

Дивіться детальніше о 18.30 у "Нашому репортері" на Новому каналі та о 21.00 у "Головних новинах Львова" на 24 каналі.