На Львівщині оглянули храми, які готують до списку ЮНЕСКО

18:25, 11 липня 2012

Вісім дерев’яних церков Карпатського регіону з нашого боку та ще вісім, що по той бік українсько-польського кордону мають шанс потрапити до спадщини ЮНЕСКО. Вже три роки, як українці та поляки спільно працюють над цим списком.

Про це інформують «Головні новини Львова».

Дослідник дерев’яних церков Василь Слободян ще у 2002 формував список, який розглядало ЮНЕСКО. Серед них чотири храми Львівщини: в Жовкві, Потеличі, Маткові та Дрогобичі.

 

Василь Слободян розповідає, що церква в Дрогобичі – унікальна в Україні, бо зведена у ХVII столітті: «Вона є триверха, але має два додаткові верхи над крилосами. Практично інші церкви навіть, якщо мали крилоси, вони не мали завершень окремих - вони вкривалися невеличкими дашками. Церква має фантастичний іконостас, який впродовж довшого часу малювався дрогобицьким малярем Стефаном Медицьким».

Українські та польські спеціалісти оглядають найдавнішу церкву України датовану початком XVIст. - храм Святого Духа, що в Потеличі. Поляки від байдужості нашого духовенства шоковані. За їх словами, об’єкт просто знищений. Цвяхи вкручені в дошку з поліхромом.

Наші архітектори теж спохватилися: «Ми подамо матеріали в прокуратуру. Це ви знищили пам’ятку. Ця дошка має 400 років. Ця дошка розмальована - це ренесансна дошка. Ви завалили тут шурупи, бо вам треба фани тут поставити”.

Об’єкт вже частково підготували до оглядин інспектора ЮНЕСКО: до храму облаштували доріжку, є системи протипожежної сигналізації і пожежогасіння. Потрібно облаштувати територію та підвести електрику. Однак коштів на це держава не має. Та й не цікавиться вона цим проектом, хоча подання до ЮНЕСКО робила вона.

«Ми не маємо з боку держави ні спеціальної програми, хоча ми писали про це багато разів, і немає фінансування. Величезні кошти витрачаються на Євро. Мільярди, так? А тут мізерна сума, набагато мізерніша потрібна для того, щоб провести ці об’єкти, забезпечити їх науковою документацією, провести реставраційні роботи», - доктор архітектури Микола Бевз.

Оглянули і Троїцьку церкву в Жовкві, датовану початком ХVIII століття. Поляки від побаченого в захваті.

«І конструкція зрубова дерев’яна, і трибанна церква - то елементи історії, елементи архітектурної спадщини, що гарно збереглися», - розповів керівник місцевого відділу Національного інституту спадщини Анджей Шівек.

Однак тут би ще громовідвід перевірити та електрику поміняти. У поляків з цим - порядок. Церкви, які від них подаються до списку спадщини ЮНЕСКО, мають постійну підтримку. Адже їхня система охорони пам’яток працює ще від двадцятих років минулого століття.

«Об’єкти, які відібрані до цього списку від Польщі, підлягають постійній консервації. На це безперестанку дають гроші. А цей проект має показати, що громада та держава дбають про ці об’єкти. Тож ми хочемо довести це тим, що церкви гарно виглядатимуть», - заступник директора Національного інституту спадщини Маріуш Чуба.

Спільний огляд вже влаштували на Івано-Франківщині та Закарпатті. Відтак вирушать до Польщі. Вже наступного року на конгресі ЮНЕСКО "за" або "проти" наших церков голосуватимуть всі країни світу.

Дивіться детальніше о 18.30 у "Нашому репортері" на Новому каналі та о 21.00 у "Головних новинах Львова" на 24 каналі.