На Львівщині планують створити кластер автовиробників

12:47, 31 жовтня 2017

На Львівщині є необхідні передумови для створення кластеру автовиробників та виробників комплектуючих до автомобілів. Про це під час Українського автомобільного форуму у Львові у вівторок, 31 жовтня, заявив голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка.

«На Львівщині є традиція автопромислового виробництва, традиція високотехнологічної механіки, є виробнича база, на основі якої можна створювати додаткові ресурси. Те, що від моменту прийняття рішення до відкриття заводу «Фуджікури» пройшло 8 місяців, а в «Електроконтакту» цей процес тривав 12 місяців, показує, що на Львівщині є сприяння владних структур для інвесторів в отриманні дозволів. Крім цього, в області є пропозиція робочої сили, вартість якої є конкурентна у Європі, – близько 12 тис. грн», – зазначив Олег Синютка.

За його словами, на Львівщині підготовлено низку земельних ділянок, зокрема в індустріальних парках, для розміщення нових виробництв. Також є можливості пристосовувати програми навчання у закладах професійно-технічної освіти до потреб автовиробників.

«Час автомобільного кластеру на Львівщині настав. Хто прийде швидше, той отримає більшу додаткову вартість, хто прийде пізніше – буде у конкурентному середовищі», – сказав голова Львівської ОДА.

Своєю чергою заступник міського голови Львова Андрій Москаленко акцентував на важливості розвитку виробничого кластера у синергії з інформаційними технологіями та іншими провідними галузями.

«ІТ-галузь за останні десять років демонструє стрімкий розвиток. У цьому секторі працює понад 20 тис. осіб. У місті стартує будівництво двох ІТ парків, одне з яких вже розпочато. Нам потрібен новий ковток, бо класичного аутсорсингу тепер замало і два тижні тому під час форуму на заводі РЕМА великі ІТ компанії говорили про те, що вони готові до нового виклику в кооперації, власне більш технологічній, у тому числі, можливо, мова йде і про автомобілебудування. Велика частина ІТ компаній вже сьогодні програмують для Tesla, BMW, Volswagen та інших світових брендів», – повідомив він.

За словами Андрія Москаленка, Львів зміцнює свої позиції як платформа для ділового туризму, бізнес-зустрічей, як центр освіти. Він нагадав, що минулого тижня «Львівська Політехніка» відкрила великий інкубатор для молоді, де роблять ставку на інноваційну діяльність, технологічний прорив.

«Маємо розуміння міста як точки розвитку, тут може відбуватися синергія для розвитку виробництв, тут можуть бути розміщені штаб-квартири представників нового кластеру. Рух у цьому напрямку стимулюватиме кластерний розвиток регіону та цілої країни», – зазначив він.

Своєю чергою секретар комітету з питань промислової політики та підприємництва Верховної Ради Михайло Хміль повідомив, що у найближчі два тижні у ВРУ заплановане проведення Дня промислової політики, під час якого розглядатимуть законопроекти щодо стимулів для промислових виробників.

Зокрема, йдеться про законопроект, що передбачає відміну вимоги продавати валютну виручку при здійсненні експортно-імпортних операцій; законопроект щодо звільнення від сплати ПДВ на 5 років для інвесторів, які починають працювати в інвестиційних парках та 50%-знижки у сплаті ПДВ для них на наступні 5 років. Також йдеться про звільнення від сплати мита на виробниче обладнання, що використовуватиметься в індустріальних парках. Окремий законопроект передбачає відшкодування витрат інвесторів на підключення до енергетичної інфраструктури.

Радник міністра інфраструктури Олександр Озерян також розповів, що напрацьована концепція розвитку електричного автомобілебудування в Україні.

«Ми хочемо зробити Україну хабом для виробництва електричного транспорту. Концепція передбачає введення нульової ставки ПДВ на видобуток літію, а в Кіровоградській області є одне з найбільших його родовищ, та на виробництво літіонних батарей або їх складових», – повідомив він.

За словами Озеряна, якщо буде прийнятий відповідний закон, і концепція буде реалізована, вартість електромобілів для українців знизилася б на 40%.