На Львівщині почався Міжнародний конкурс з української мови ім. Петра Яцика

14:07, 9 листопада 2010

У Львівській області в смт. Верхнє Синьовидне (Сколівський район) відкрився XI Міжнародний конкурс з української мови ім. Петра Яцика.

Про це ZAXID.NET повідомили у Львівській ОДА.

У відкритті конкурсу взяли участь перший заступник голови Львівської ОДА Мирон Янків, виконавчий директор Ліги українських меценатів, співголова координаційної ради конкурсу з Української мови ім. Петра Яцика, лауреат Національної премії ім Т. Шевченка Михайло Слабошпицький, віце-президент Ліги українських меценатів Михайло Ватуляк, головний редактор Всесвітньої служби радіо "Україна" Микола Мариненко, начальник головного управління освіти і науки Львівської ОДА Михайло Брегін, лауреат Національної премії ім Т. Шевченка Роман Лубківський.

У вітальному слові до учасників конкурсу М.Янків наголосив: "Я знав цю людину особисто. Ми неодноразово зустрічались у Львові, на другій батьківщині Петра Яцика. Багато розмовляли на тему України, української мови, меценатства. Хочу процитувати слова, які казав Петро Яцик: "Я є, я був, і я буду українцем". Завдяки цьому він надзвичайно багато зробив для України загалом та цього конкурсу зокрема. Петро Яцик бачив лише 2 конкурси. На жаль, потім він пішов з життя, але конкурси тривають і триватимуть далі. Участь у конкурсах беруть молоді таланти з більш як 29 країн світу. Конкурс об’єднує близько 5 мільйонів осіб. За роки проведення ми маємо більш ніж півтори тисячі переможців. Сьогодні конкурс також відкривається у Дніпропетровську у Національному університеті та інших областях. Хочу ще раз наголосити, що Львівська ОДА робила і робитиме все, щоб відбудуться ХІІ і ХХ конкурси, щоб у них брали участь українці і в нашій державі, і закордоном. Хотів би також привітати всіх з Днем української писемності і мови".

Своєю чергою, співголова координаційної ради конкурсу з Української мови ім. Петра Яцика М.Слабошпицький наголосив: "Конкурс відбувається у 29 країнах світу. Коли у травні відбудеться його офіційне закриття та нагородження переможців у театрі ім. І. Франка, на сцені стоятимуть 29 прапорів. Так само переможців конкурсу в інших країнах до Дня незалежності нагороджуватимуть у посольствах України. Важливим є те, що конкурс сьогодні відкривається і у Дніпропетровську. Це культурний міст між Сходом і Заходом".

"Петро Яцик створив себе сам. У 13 років він залишився сиротою і опікувався сімома братами та сестрами. Хочу відзначити особливе ставлення, яке є до конкурсу на Львівщині. Тут він є і буде. Хочу подякувати головному управлінню освіти, Львівській ОДА за проведення цього конкурсу. Так він має проходити всюди. Нехай живе пам'ять про Петра Яцика", - додав М. Слабошпицький.

Відкриття Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика відбувається щорічно 9 листопада у День української писемності і мови.

Перший Міжнародний конкурс з української мови ім. Петра Яцика відбувся у 2000 році. У 2002 році у ІІІ Міжнародному конкурсі знавців української мови взяло участь 5 млн осіб. Цей конкурс проходив уже без участі його ініціатора і мецената – Петро Яцик пішов з життя (2001).

9 листопада 2006 року урочисте відкриття VІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика відбулося на Львівщині у смт. Верхнє Синьовидне Сколівського району на батьківщині Петра Яцика та м. Сколе. Крім України, конкурс проходив у понад 20-ти країнах світу. Загалом налічується 1,5 тис. нагороджених за перемогу у конкурсі.

Конкурс проходитиме у кілька етапів – шкільний, на рівні райвідділів освіти, обласний, всеукраїнський. "Міносвіти встановило, що основним куратором на регіональному рівні є обласне управління освіти і науки. Головна інституція, яка опікується конкурсом – Ліга українських меценатів. Фінансування заходу в нашій області здійснює Ліга та обласне управління освіти та науки. В бюджеті управління закладено 40 тис. грн на цей захід. Зокрема, ці кошти будуть використовуватися для премій учням 30 шкіл та ПТУ та 15 студентам вишів", – пояснив М. Янків.

Петро Яцик (7 липня 1921 - 8 листопада 2001) – канадський підприємець українського походження, відомий меценат і філантроп. Зробив великий вклад у фінансування українознавства.

Петро Яцик народився у 1921 році в селі Верхнє Синьовидне на Львівщині. Після другої світової війни опинився в таборі переміщених осіб у Німеччині, з якого переправився до Канади.

Ще з кінця 50-х років Петро Яцик почав направляти значні кошти для реалізації різноманітних наукових та культурних проектів української діаспори. Він став першим меценатом багатотомної "Енциклопедії українознавства", що видавалася у повоєнні роки. Найбільш відомим проектом, який профінансував П.Яцик, стало видання англійською мовою "Історії України-Руси" М.Грушевського. На переклад і друк цієї монументальної праці меценат пожертвував 15 млн дол власних коштів.

Петро Яцик є одним із спонсорів Інституту українських студій Гарвардського університету (США), Енциклопедії українознавства, Центру досліджень історії України ім. П.Яцика при Альбертському університеті (Канада), освітньої фундації ім. Петра Яцика, Українського лекторію в Школі славістики та східноєвропейських студій при Лондонському університеті, документаційного центру в бібліотеці ім. Джона П.Робертса при Торонтонському університеті.

Петра Яцика нагороджено Почесною відзнакою Президента України 1996 року, а до вісімдесятиліття – орденом князя Ярослава Мудрого.

У 2000 році Петро Яцик вперше виступив з пропозицією проведення в Україні мовного конкурсу серед молоді. Цю ідею підтримала Ліга українських меценатів та Міністерство освіти і науки України.