Наступний етап реформи децентралізації – зміна адміністративно-територіального устрою України. Звичні нам райони зникнуть, а новоутворені ОТГ, натомість, об’єднаються в нові структури, які будуть значно більшими. На Львівщині замість 20 районів пропонують створити 6 повітів. Але я переконаний, має бути сьомий – Яворівський або Прикордонний повіт.
Чому ліквідовують райони, а створюють повіти?
Для початку зазначу, що слово «повіт» поки не закріплено юридично, але щоб читачі не заплуталися в нових-старих районах, я використовую саме слово «повіт». Багато хто думає, що владі немає чим зайнятися, тому змінюють назви і центри районів. Це не так. Відбувається укрупнення – повіти будуть більшими, в них не буде районних рад і адміністрацій.
Що це означає? Перше – суттєво зменшиться кількість чиновників, які отримують зарплати з наших з вами податків. А звільнені кошти можна буде використати для розвитку громад. Друге – усі центральні держоргани (поліція, прокуратура, митниця) будуть в одному центрі повіту, а не розкидані між районами. Третє – простому мешканцю в 99% випадків не треба буде їхати в центр повіту, бо більшість послуг він може отримати в центрі ОТГ.
За якими принципами створюють повіти?
Є кілька важливих критеріїв. Наприклад, радіус повіту не має бути більшим за 60 км, в ньому мають жити не менше 150 тисяч людей, а центр повіту повинен мати населення не менш 50 тисяч. За цією логікою обласна адміністрація та профільне міністерство поділили Львівщину на 6 повітів. Найбільший з них – Львівський, з центром у Львові, за попереднім планом включає в себе сьогоднішні Яворівський та Жовківський райони.
Але є одне але. Пропонований Львівський район надто великий. Наприклад, від Рави-Руської та Краківця до Львова більше 60 км. Та й ці прикордонні громади мають свою історичну та економічну специфіку, яка зі Львовом пов’язана менше, ніж з громадами Мостиськ та Шегинів. Переконаний, що для віддалених від Львова територій таке приєднання неминуче призведе до зростання соціальної напруги серед мешканців та занепаду територій і громад.
Рішення – створити окремий Яворівський (Прикордонний) повіт
У середу, 1 квітня, в онлайн режимі відбулася нарада з Мінрегіоном щодо формування повітів у Львівській області. Під час наради я запропонував створити Прикордонний повіт з центром у місті Яворів, який би об’єднав Шегинівську, Мостиську, Судововишнянську, Яворівську, Новояворівську та Рава-Руську ОТГ.
Чому саме така конфігурація?
- Всі громади розташовані вздовж кордону – це вигідно для спільної економіки повіту.
- Зручне транспортне розташування: тут проходять автотраси європейського значення та транскордонні залізничні колії.
- Доступне хороше внутрішнє транспортне сполучення в межах повіту.
- Безпосереднє сусідство зі Львовом, як головним транспортно-економічним хабом.
- Наявність міжнародних пунктів пропуску на кордоні підвищує економічний потенціал.
- Досвід участі громад у великих міжнародних проектах та залучення додаткових ресурсів для реалізації масштабних інфраструктурних проектів.
- Спільна історико-культурна ідентичність, яка буде одним з об'єднуючих елементів для побудови ефективного партнерства в рамках повіту.
Чому центр повіту саме в місті Яворів?
- Тут існує необхідна концентрація органів державної влади, значна кількість установ адміністративного та соціального призначення та можливість надавати адміністративні послуги належної якості на субрегіональному рівні (на рівні повіту).
- Наявна комунікаційна інфраструктура.
- Зручне транспортно-географічне розташування на перетині міжнародних шляхів, близькість до кордону та обласного центру Львівської області підвищує економічний потенціал міста.
- Зберігається правило радіусу до 60 км від центру повіту.
- Є можливість територіального розвитку міста.
- Наявний достатній досвід міжнародної співпраці.
- Володіє достатнім демографічним та економічним потенціалом.
Свою пропозицію в усному і письмовому вигляді скерував у Міністерство розвитку громад та територій і Львівську облдержадміністрацію. Переконаний, що формування нового адміністративно-територіального устрою повинно формуватися за принципами здорового глузду, ефективності держуправління, субсидіарності і стимулювання розвитку об'єднаних територіальних громад в рамках повіту. І я категорично не підтримую формування районів за допомогою «карти та циркуля», адже в основі процесу повинен бути добробут людей.