На Львівщині рятувальники вчаться ліквідовувати хімічні та біологічні загрози

Участь у міжнародних навчаннях беруть надзвичайники з Польщі, Литви, Латвії та Молдови

18:27, 28 вересня 2021

У вівторок, 28 вересня, на території полігону поблизу Яворівського кар'єру стартували міжнародні польові навчання рятувальників «EU-CHEM-REACT 2». Кількасот вогнеборців, медиків і поліцейських із Польщі, Прибалтики, Молдови та України налагоджували співпрацю під час ліквідації хімічної та біологічної загрози.

Рятувальники вчилися правильно реагувати на надзвичайні ситуації та узгоджувати свої дії через міжнародний командний центр. До слова, за схожою схемою навчаються й військові на Яворівському полігоні.

Перша локація навчань рятувальників – звичайна квартира. За легендою, якраз туди напередодні з Африки повернулися мешканці. Тепер у них – невідома хвороба. На місці працюють медики у захисних костюмах. Таке завдання вони відпрацьовують уперше. А за їхніми діями пильно наглядають міжнародні спостерігачі.

Медики за протоколами намагаються врятувати життя пацієнтів із невідомим захворюванням. Але ситуація складна, тож вони викликають на підмогу спеціалізовані бригади рятувальників. І поліцію, щоб у будівлю не потрапили допитливі люди з телефонами.

«Під час кожної події ми бачимо дуже багато людей з телефонами. Хтось вважає себе блогером, а хтось є із якоїсь волонтерської організації. І часто, коли загроза не є явною, люди нехтують. Нам дуже важливо відтворити комунікацію екстрених служб і громадян, щоби убезпечити громадян і дати працювати екстреним службам», – пояснив учасник змагань Максим Довгановський.

А на сусідній локації «вибухнув» хімічний завод. До всього ще й загорілася лабораторія у підвальних приміщеннях. Перші рятувальники, які прибули на місце, виносять працівників заводу. Але гасити лабораторію повинні вже інші.

«Особливо небезпечно, коли лабораторія біологічна. Для її гасіння використовують костюми третього типу, бо не можна завдати шкоди здоров’ю. Головне – не панікувати і злагоджено та спокійно працювати. Має бути оперативність між різними підрозділами», – розповів про особливості гасіння пожеж курсант Львівського університету безпеки життєдіяльності Віталій Лех.

Пожежу ліквідовують рятувальники з України, Польщі, Литви, Латвії та Молдови. Кожен підрозділ виконує своє завдання, яке дає міжнародний командний центр. І спільними зусиллями таки вдається ліквідувати небезпечну пожежу.

«Незалежно від того, з якої країни ви прибули, всі хімічні і фізичні якості пожежі одні і ті ж. Є, звичайно, цікаві комунікації під час гасіння, коли людина попри все перебуває у тривозі. Але ніяких проблем не було», – пояснює рятувальник із Латвії Аґріс Шуманіс.

Окрім гасіння пожеж рятувальники навчаються знезаражувати територію і діставати хімічні речовини із затонулих автомобілів. І ще понад десять різноманітних завдань, щоб відпрацювати механізм реагування на надзвичайні ситуації.

У середу, 29 вересня, триватиме другий етап навчань. А далі рятувальники обговорять, як покращити співпрацю у випадку вже реальних надзвичайних ситуацій.