На Львівщині селяни під час толоки випадково спалили частину кладовища

13:49, 1 квітня 2019

У селі Вербляни Буського району Львівщини місцеві мешканці, прибираючи сміття на кладовищі, з необережності спалили хрести і могили. Про це у понеділок, 1 квітня, ZAXID.NET повідомив засновник інтернет-проекту «Буськ онлайн» Володимир Типило.

Погорілі надгробки та хрести Володимир Типило помітив у неділю, 31 березня, коли приїхав у Вербляни на могилу до родичів.

«Коли прийшов на кладовище, був шокований. Три дерев’яні хрести на старому цвинтарі практично повністю згоріли. Трава уся чорна, кам'яні надгробки у сажі… Вогонь пошкодив також дві нові могили та сильно знищив територію», — розповів Володимир Типило.

Після побачено йому вдалось дізнатись у місцевих, що пожежа на кладовищі у Верблянах виникла під час толоки, яку проводили вкінці березня.

«Зібране із цвинтаря сміття люди хотіли спалити і, вочевидь, не розрахували, що вогонь рознесеться околицею і горітимуть могили. Із чиєї вини трапилась пожежа – невідомо, всі мовчать», — каже Володимир Типило.

У ДСНС Львівщини ZAXID.NET повідомили, що до рятувальників не надходила інформація про пожежу на верблянському кладовищі. Типило вважає, що селяни зумисне не звертались до пожежників, бо хотіли приховати наслідки.

«Мешканці самі гасили вогонь, бо розуміли, що це кримінальна відповідальність. Завезли туди два причепи піску і на тому все. Бояться напевно», — каже Володимир Типило.

Фото Володимира Типило

Село Вербляни підпорядковується Боложинівській сільській раді. Віктор Дацків, сілький голова с. Боложинів, спочатку невпевнено повідомив ZAXID.NET, що кладовище взагалі не горіло, а згодом таки згадав, що бачив наслідки пожежі.

«Вчора (31 березня – ред.) їхав поруч цвинтаря і помітив, що там щось чорне. Трава погоріла. Це стара частина цвинтаря. На ці могили вже нема кому приходити. Але, може, там хтось якісь лампадки палив і вогонь перенісся на сухостій. Не знаю. Мені невідомо, щоб хтось палив. Після толоки нічого не горіло», — зазначив Віктор Дацків.

Водночас Володимир Типило, який виявив наслідки пожежі, заявив, що у понеділок, 1 квітня, вже повідомив про знищені могили правоохоронців та вимагатиме, щоб винних покарали.

Тим часом, рятувальники нагадують про заборону спалювання сухостою, особливо у вітряну погоду. Неконтрольований вогонь при сухій та вітряній погоді швидко поширюється, знищуючи гектари трави, спалює будинки та дерева.

Особливо небезпечним є спалювання сухої трави на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, поблизу лісових масивів та автозаправних станцій.

Водночас екологи нагадують, спалюючи листя та суху рослинність, люди шкодять не лише флорі та фауні. Дим забруднює атмосферу, а сам вогонь псує родючий шар ґрунту.