На Львівщині схвалюють ініціативу Порошенка про децентралізацію влади

21:18, 4 липня 2014

Жителі Львівської області підтримують ініційовану президентом України Петром Порошенком реформу влади на місцях.

Суть пропозиції полягає у скасуванні районних адміністрацій. замість них планують створити виконкоми при районних радах. 

Простим українцям така децентралізація влади до вподоби. Ініціатива президента про нову структуру влади стала частиною Конституційної реформи. Парламент на прохання Порошенка уже вніс її до порядку денного. 

Однак чим ж займаються районні та обласні адміністрації українці не до кінця розуміють. Зокрема, у Городку Львівської області містяни скаржаться, що не отримують від влади відчутної допомоги.

"Райадміністрація керує районом. А районна рада? Я не в курсі, бо я там дуже рідко буваю", - житель Городка Роман.

Натомість, пані Надія, яка теж проживає у цьому містечку, сподівається на позитивні зміни від реформування влади, мовляв: "Нова система управління має допомагати звичайним людям, а не чиновникам".

Замість державних адміністрацій, згідно з законопроектом, керуватимуть виконавчі комітети при районних радах. 

Запропоновані зміни не лякають 24-річного голову Городоцької районної адміністрації Андрія Хамика. Він каже, за посаду не тримається. До того ж, коли бюджет залишатиметься на місцях, не потрібно буде вибивати його в казначействі. Окрім цього, частину податків мали б перерозподілити на користь громад, міст та районів.

"Адміністрації зараз виконують більше паперову роботу. У такому форматі як зараз є, вони непотрібні. Обов'язково треба їх переформатувати, зменшити кількість апарату і надати більше можливостей, більше контрольних функцій", - пояснив чиновник.

Зазначимо, що адмінреформа назрівала в Україні ще у 2005 році. Однак через опір місцевих влад її тоді успішно завалили. Зараз, каже політолог Тарас Возняк, для нас певним зразком може бути німецька і польська системи самоврядування: "У них максимально опускаються вниз повноваження. Тобто, де і що будувати, де розбивати скверик - це все можуть вирішити на рівні міста, містечка і навіть села".

Проте люди побоюються, що керівники районів, коли отримають владу і більші можливості розпоряджатися грішми, стануть місцевими князьками. 

"Я проти реформи. Мені не подобається, бо ті начальники будуть ще більше корумповані в осередку району. Чи той, що приїде з Києва, він буде мати нагляд з Києва, він буде боятися щось зробити. А ті в Городку - будуть робити, що захочуть", - переконана жителька Городка Надія.

За словами Возняка, від корупції на місцях, можливо, врятує об'єднання кількох сіл чи містечок як адмінодиниць - на зразок польських гмін. Натомість, господарські та державні функції слід розподілити: "Подібна структура є в тій же ж Польщі, яка провела таку ж реформу - коли маршалок і екзекутива - виконавчий орган, як колись були у нас - займатиметься більше господарчою діяльністю на території. А воєвода - в нас представник президента - буде займатись державними функціями".

Без обласної адміністрації ефективне управління цілком можливе - погоджується заступник голови області Йосиф Ситник. От тільки керівників на місцях має обирати і відкликати громада. А чисельність рад як Верховної, так і обласної, треба суттєво зменшити. І депутатів разом із суддями, прокурором та навіть президентом позбавити недоторканості – переконаний Ситник: "Ми коли спростимо ці всі речі, мені здається, і охочих іти у владу на порядок зменшиться. Бо там буде відповідальність, а не можливість чогось для себе більше використовувати. А буде більша відповідальність - люди напевно думатимуть перед тим, як іти у владу: стоп, а я здатний це робити, а мені це потрібно? А я маю силу, волю і терпіння до державної влади?"

Зміни до Конституції щодо децентралізації влади парламент може прийняти вже у вересні.