17 лютого представники громадської організації «Гармонія та порядок» звернулись до голови Львівської облдержадміністрації з вимогою звільнити начальника управління культури і туризму Львівської ОДА Галину Дорощук через непрозорість, яка, на їх думку, мала місце під час присудження обласних премій у галузі культури. Про це 17 лютого під час прес-конференції повідомив голова Львівської обласної організації Національної спілки художників України, співзасновник ГО «Гармонія та порядок» Олег Микита.
Приводом для звернення стало присудження у грудні 2009 року обласних премій у галузі культури, літератури, мистецтва, журналістики та архітектури. «Ми маємо справу з цинічним явищем, коли без погодження з місцевими спілками було затверджено склад журі обласної премії і, як наслідок, ми можемо констатувати наявність матеріальних зловживань. Таким чином практично була зігнорована думка основних носіїв культури», - зазначила голова Львівської обласної організації Національної спілки письменників України Марія Якубовська.
За словами адвоката, члена ГО «Гармонія та порядок», до котрої входять лідери регіональних неурядових культурних організації та громадські активісти, Дмитра Гудими, Галина Дорощук на засіданні комісії Львівської обласної ради з питань культури, духовного відродження, засобів масової інформації та туризму 28 травня 2009 року повідомила, що голови творчих спілок Львівщини були поінформовані про те, що формується новий склад журі і потрібно подати до нього кандидатури. Проте ніхто з голів творчих спілок жодних листів не отримував.
«Дорощук не просто провинилася, вона набрехала, і це доведено документами, і ми вважаємо, що такий керівник керувати культурою області не повинен. Ми можемо рекомендувати на конкурс відповідних людей, яких ми знаємо і які можуть забезпечити роботу і програму культури в області», - зазначив Олег Микита.
Формальні вимоги, що стосуються конкурсу були дотримані, - зазначає Дмитро Гудима: «Ніхто не оспорює ні результатів конкурсу, ні процедуру проведення, але не може підміняти документ правила проведення відповідного конкурсу нормальні людські відносини. Всі спілки обурені таким підходом начальника».
За словами представників ГО «Гармонія та порядок», під час вручення премії мало місце зловживання ще й в тому аспекті, що до складу журі входили люди, родичі котрих були номіновані на отримання премії і зрештою їх отримали.
«В положенні про обласну премію є єдиний пункт, якщо роботу член журі висувають на премію, то він не бере участі у цьому засіданні. Цього року висувалась робота Євгена Нахліка і він участі у цьому засіданні не брав. Висувалась робота Роксолани Косів і вона отримала премію за монографію «Українська ікона», але вона не є членом журі. Василь Косів був присутній, але це не заборонено положенням», - пояснила заступник начальника відділу мистецтв і туризму управління культури і туризму Львівської обласної державної адміністрації Мирослава Туркало.
Представники «Гармонії та порядку» ставлять дві вимоги: розглянути звернення стосовно порушення прав творчих спілок, яке мало місце цього року і, як наслідок, звільнити очільницю обласного управління культури, а також внести корективи до складу журі конкурсу у наступному році з побажаннями творчих спілок.
«Сьогодні в особі начальника управління культури звинуватили все управління культури. Слід зазначити, що в положенні про обласну премію за 2009 рік є пункт, яким зазначено, що кожних три роки відбувається зміна журі. Ця премія заснована обласною радою спільно з обласною адміністрацією, рада виділяє щороку на цю премію кошти, а управлінню культури делеговано функції організатора цієї премії. Управлінням були напрацьовані зміни щодо складу журі, ті пропозиції були напрацьовані ще в січні 2009 року і були розміщені на сайті ОДА з інформативним матеріалом про можливість подавати пропозиції. Після цього, в травні, ці пропозиції були розглянуті на засідання координаційної мистецької ради, яка діє при управлінні культури. Матеріали, зокрема протокол засідання комісії мистецької ради, були подані на депутатську комісію, де розглядалось це питання. Після цього комісія внесла свої правки до складу журі і в серпні 2009 року ці пропозиції були погоджені комісією і винесені на сесію. Рішення було прийнято від 22 вересня 2009 року за № 1019 про затвердження положення і складу журі про обласні премії. Представники творчих спілок були присутні на мистецькій раді, крім того наприкінці 2009 року на депутатській комісії обласної ради стояли питання про те, щоб зібрати пропозиції від голів творчих спілок і цього року ми зберемо ці пропозиції і подаватимемо пропозиції до обласної комісії. Не знаю чому так образило голів творчих спілок таке питання, але зміни відбулися в зв’язку із пунктом положення», - прокоментувала звинувачення Мирослава Туркало.
Обласна премія в галузі культури, літератури, мистецтва, журналістики та архітектури є найбільш престижною творчою відзнакою у Львівській області. Премією відзначають найвизначніші твори літератури, мистецтва, журналістики та архітектури, які утверджують ідеали гуманізму, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність та стали визначною подією в культурному та літературно-мистецькому середовищі. Премію присуджують авторові чи виконавцеві один раз за життя. З 2009 року затверджено 13 номінацій, винагорода у кожній з котрих становить 20 тис. грн.