На Львівщині українці та поляки відзначили 90-ту річницю битви під Задвір’ям

19:14, 22 серпня 2010

22 серпня у Львівській області у с. Задвір’я Буського району влада Польщі та представники Львівської ОДА взяли участь в урочистостях щодо відзначення 90-ої річниці битви під Задвір’ям. До могили з бетонним хрестом обидві сторони поклали вінки.

"Більшість вояків загинула у битві у Задвір’ї, але ми пам’ятаємо їхній подвиг. Так і має бути, пам'ять про богатирів має зміцнюватися. В українсько-польській співпраці, коли на території України вшановують загиблих поляків, а на території Польщі - загиблих українців має гарний початок", - зазначив журналістам віце-маршал Сейму Республіки Польщі Марек Кухцінські.

Як зазначив ZAXID.NET перший заступник голови Львівської ОДА Мирон Янків, битва, яка відбулася тут у Задвір’ї подібна до тієї, яку вшановують українці – битва під Крутами.

"Ця подія є надзвичайною в історії. Поляки, українці та євреї тих країв стали на боротьбу з більшовиками. Це була битва за незалежність Польщі та України, – зазначив Мирон Янків. – Сьогодні цей захід показує, що ці два народи – українці та поляки – можуть бути разом без кордонів. Потрібно розбудовувати політику пам’яті", - зазначив чиновник.

Як розповів професор Анджей Кшиштоф Кунерт, у Задвір’ї у 1920 році загинуло 318 молодих людей, серед них були поляки, українці та євреї, які тут билися з кінною армією Будьонного.

"У книзі "Польща та Україна в боротьбі за незалежність 1918-1920 рр" (під моєю редакцією), яка вийшла у цьому році в Варшаві українською мовою, генерал-лейтенант запасу Збройних сил України Людвіг Коберський, який протягом 9 років був заступник командувача військами Західного оперативного командування з виховної роботи, зазначив, що пам’ять про битву під Задвір’ям була відновлена тільки після отримання Україною суверенітету в серпні 1991 р. За часів радянського союзу події у Задвір’ї жили тільки у пам’яті поляків, щодо проживали на території Львівської області та у Польщі. Свого часу цвинтар був зруйнований, а напис на кам’яній таблиці розміщеній на могилі був заштукатурений за наказом радянської влади. Бій під Задвір’ям на декілька годин затримав марш Кінної армії на Львів і допоміг польським військам організувати оборону міста. Задвір’я увійшло до традиції польської зброї як "Польські Термопіли", - поінформував ZAXID.NET Тадеуш Кшонстек.