На Львівщині відкрили пам’ятник священику Омеляну Ковчу

15:00, 11 травня 2012

11 травня на Львівщині за участю Глави УГКЦ Святослава (Шевчука) і понад 1000 священиків та ієрархів відкрили пам’ятник Омеляну Ковчу – греко-католицькому священику, який в часи Другої світової війни рятував євреїв, за що був ув’язнений і загинув в концтаборі «Майданек».

Це українська проща, Архиєрейська Божественна літургія та освячення і відкриття пам’ятника Блаженному Священомученику Омеляну Ковчу за участю глави УГКЦ блаженнішого Святослава розпочалася 11 травня 2012 року в м. Перемишляни о 10:30. Участь у прощі взяли понад 1000 священиків з усієї України. Проща відбувалася в Перемишлянах одночасно в двох храмах – церкві святого Миколая, де отець Омелян Ковч був парохом, і у новому храмі св. Володимира і Блаженного Священомученика О. Ковча. Глава УГКЦ у храмі св. Миколая відправив Молебень за участі єпископів, у церкві св. Володимира відбувся початок прощі духовенства і духовна застанова під проводом єпископа-помічника Львівської архієпархії владики Венедикта Алексійчука.

Опісля на центральній площі міста Перемишляни відбулася Божественна Літургія. Далі — посвячення пам’ятника блаженному священномученику Омеляну Ковчу і його відкриття.

На відкритті виступили свідки життя Омеляна Ковча — Леопольд Козловський, диригент Краківської філармонії та Іван Пуглевич, представник Посольства Ізраїлю Світлана Тяпіна, Генеральний Консул Республіки Польща у Льові Ярослав Дрозд, письменниця Марія Матіос, заступник голови Комітету із вшанування пам’яті блаженного священомученика Омеляна Ковча Іван Васюник.

«Я би хотіла, щоб у світі кожне добро як і кожне зло було назване. Також вірю в те, що кожен сам обирає, ким стати. Я пишаюся Омеляном Ковчем, людиною прикладу, людиною добра», — сказала відома письменниця Марія Матіос.

Проект 2.5-метрового бронзового пам’ятника Омелянові Ковчу виготовив скульптор Володимир Одрехівський у співавторстві із архітекторами Олександром Яремою, Олександрою Лібич, Денисом Белюхом та Олександром Матушковим. Кошти на цей пам’ятник дали близько 30 жертводавців — представники різних народів, люди різних конфесій, з різних куточків України. Зокрема, пожертвували на будівництво пам’ятника представники єврейської громади.

Отець Омелян Ковч босоніж стоїть на гранітній плиті, яка символізує землю, зокрема концтабору «Майданека» з хрестом в руці. «Була вимога, щоб пам’ятник був духовно величним і водночас скромним та лаконічним за формою, яким було життя О. Омеляна», - розповідає заступник голови Комітету із вшанування пам’яті  блаженного Священомученика О.Ковча Іван Васюник.

Для проектованого пам’ятника використано п’єдестал  з гранітнихне шліфованих брил. Верхня брила у вигляді дуги зі словами отця Омеляна: «… Тут я бачу Бога – знову Бога, який однаковий для всіх…»,  повернута до Хреста, щоб сформувати у відвідувачів бажання поклоніння священомученику із молитвою про його вічну пам'ять.