На Львівщині закупили «Школярики», на які держава виділила гроші ще у 2015 році

Із 50 запланованих автобусів наразі придбали лише два

18:52, 29 грудня 2016

Львівщина нарешті отримала перші шкільні автобуси, гроші на які держава дала ще рік тому. Щоправда, із 50 «Школяриків», які планували закупити на область, поки що придбали лише два.

Кілька днів тому у Мостиський район приїхали два нових «Школярика». Ще навіть не встигли розпакувати крісла, а в кабіні – стійкий запах заводської фарби.

«Автобус хороший. Має досить економний розхід палива. Теплий, м’який. Єдине, що треба буде вважати на наших сільських дорогах, бо він на повітряних подушках, щоби подушки не виривало. То єдиний такий мінус цього автобуса», ― ділиться першими враженнями від нових автобусів водій Євген Кузьмяк.

Для району закупили автобуси «Атаман» черкаського виробництва. Два мільйони на них дали з обласного бюджету, ще 1,2 млн доклали дві територіальні громади.

«Тут комфортабельний салон, учнівські крісла ширші, більша відстань між кріслами. Є місце для наплічників, щоби діти могли зручно розміститися. Всюди паси безпеки», ― розповідає начальник відділу освіти Мостиської РДА Валентина Чернега.

А допоки на Мостищині тішаться новими «Школяриками», інші райони про них тільки мріють. Хоча субвенцію на автобуси область отримала ще у 2015 році, та аж до осені 2016-го проводили тендер. А потім один із учасників закупівлі подав у суд. Його пропозиція була найдешевша, але не перемогла. Посадовці пояснювали: автобуси не відповідають прописаним вимогам. І узагалі, це модернізовані ПАЗики російського виробництва. Аби зберегти час, обласні депутати тоді скасували централізовану закупівлю і роздали гроші районам. В надії, що на місцях за місяць зроблять те, чого обласні урядники не змогли майже за рік. Але сталося не так.

«На сьогодні тільки Мостиська і Дублянська ОТГ проскочили без оскарження процедури в Антимонопольному комітеті. У всіх інших районах відбулося оскарження в Антимонопольному комітеті. Тому процедура затягнулося в часі і «Школярики» ще не закуплені. Цей процес буде продовжуватися наступного року», ― повідомила начальник обласного департаменту освіти і науки Любомира Мандзій.

Та на Мостищині кажуть: успішність їхнього тендеру ― аж ніяк не везіння. Просто внесли зміни в документи.

«Основні суперечки були щодо потужності двигуна. Компанія, яка зверталася в Антимонопольний комітет, пропонувала автобус із двигунами меншої потужності, вони вигравали по ціновій пропозиції. Тому нам порадили, внести зміни в документацію і підняти ціну закупівлі», ― пояснює начальник відділу освіти Мостиської РДА Валентина Чернега.

Наразі у школах зимові канікули, але з 16 січня придбані «Школярики» вже виїдуть на дорогу. Один із них довозитиме діток до школи-садка у Твіржі. Маршрут у нього буде чималий ― майже 20 кілометрів в один бік.

«У нашому навчальному закладі навчаються учні з 10 сіл району. Відповідно, якщо нема автобуса, це створює надзвичайно проблемну ситуацію. Особливо проблемно було з віддаленими селами ― Заріччя, Раденичі. Їм було найважче добратися до нашого навчального закладу. І зверталися з проханням пустити автобус», ― зазначила заступник директора Твіржанського НВК Марія Приймак.

Лише у цьому НВК «Школярик» возитиме на навчання 156 дітей. А загалом в області автобусів чекають кілька тисяч школярів та вчителів. Можливо, у наступному році нарешті пощастить і їм.