У селі Бишків Жовківського району на Львівщині родина Губок створила сімейну молочну ферму. Тепер це приміщення не зрівняти із тим, що було раніше. Кожна корівка має кормовий стіл, гумовий килимок та поїлку. Тут добре світло і є автоматичний вентилятор.
«Ми думаємо, що нам стане працювати легше, тому що тут зробили внизу каналізацію – гноївка вже буде стікати туди, вже буде легше гній викидати, надалі ми ще думаємо зробити, щоб мотором викачувати той гній, щоб ми менше трудилися», – пояснює фермерка Галина Губка.
Ця ферма – частина канадського проекту «Розвиток молочного бізнесу в Україні». Фермерів вчитимуть, як правильно годувати та утримувати тварин, щоб надої молока були більші, а праці затрачалось менше.
«Сім’я зможе впродовж року отримати 5-7 безкоштовних семінарів технологічних, 1-2 демонстраційних покази в інших господарствах, щоб працювати високоефективно. Питання годівлі, відтворення тварин буде допомагати наша служба», – каже директор Львівської аграрної дорадчої служби Іван Паньків.
Сім’я утримує шестеро корів. Улітку вони давали до ста літрів молока на день. Цей процес автоматизували. З молока фермери роблять сир, сметану і возять продавати на ринок у Жовкву. А що залишається – продають державі.
«В нас зараз брали весною молоко по 3 грн 20 коп за літру. 3.20 ― це зовсім не рентабельно. Нам обіцяли, що приблизно будуть брати молоко 4 до 5 гривень, якщо буде до 5 гривень, то будь ласка», – говорить фермер Микола Губка.
Якщо б у нас було хоча б так як у сусідній Польщі, розповідає голова кооперативу «Загора», таких ферм у селах ставало б більше. Там за літр молока господарям дають злотий сорок, орієнтовно наших десять гривень.
«Там зовсім інакше відношення з боку держави. Там купуєш техніку – 40% вартості тієї техніки повертає держава, унія. Він брав кредит на побудову ферми на 30 голів – 100 тис. злотих, то він брав під 0,01 %, тільки платив за кредит», – додає голова кооперативу «Загора» Петро Каліка.
Родина планує збільшити поголів’я до десяти корів. Окрім них, ще тримають п’ять свиней та двох коней. Сподіваються, їхню справу переймуть діти, а їх у Галини та Миколи четверо.