У 2011 році громадська організація «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» планує розпочати в селі Головецькому Старосамбірського району Львівщини будівництво меморіалу на військовому кладовищі часів Першої світової війни.
На меморіалі буде вказано, що на цьому кладовищі захоронені українці та вояки інших національностей, які загинули в карпатських боях 1915 року, – повідомив 23 лютого під час круглого столу «Перша світова війна і Україна: підсумки із перспективи століття» Голова товариства «Пам'ять» Любомир Горбач.
Любомир Горбач розповів, що за 6 років роботи його організацією знайдено і перепоховано близько 600 останків загиблих вояків різних воюючих сторін, жертв політичних репресій, учасників визвольних боїв.
«Упродовж останніх трьох років ми працювали в Карпатському регіоні: поруч з селами Славське, Тухля, Головецько, - на місцях Карпатських зимових боїв 1915 року. В цих боях з російської та австрійської сторін брали участь українці. Частина з них були одягнуті в однострої російської імператорської армії, частина – в однострої австрійської армії. На превеликий жаль, відбувались події, коли українці вбивали українців. Про це свідчать залишки військового одягу, погонів, які вказують, що полки, які штурмували гори Татарівка чи Маківка в складі російської імператорської армії, формувались на території тодішньої Великої України, яка тоді була у складів Російської Імперії», – зазначив Горбач.
З його слів, близько 100 останків вояків різних воюючих сторін впродовж трьох років як з російської, так і з австрійської сторін товариством були ексгумовані і перепоховані у Головецьку біля гори Маківки, на існуючому там військовому кладовищі. Кладовище, каже експерт, закладене українцями під час польської окупації в 30-х роках. Саме туди були перепоховані останки австрійських вояків.
«Ми припускаємо, що серед цих вояків, які поховані на цьому військовому кладовищі, були і українці… Також у Сколівському районі ми почали минулого року пошук інформації про військові кладовища часів Першої світової війни, які не внесено до реєстру ні австрійською, ні німецькою стороною. Тобто це ті кладовища, які залишилися на місцях боїв і не були під час польської окупації ексгумовані і перенесені в населені пункти – до цивільних поховань, церковць тощо. Це ряди поховань біля окопів, бліндажів. Інша справа з військовиками, які знаходяться в так званих санітарних похованнях. Вони були скинуті в ями, часто там захоронені останки після вибухів гранат тощо. Місцеве населення, щоб запобігти зараженню землі та річок, збирало ці останки і захороняло в таких санітарних могилах. Нашою метою є пошук цих санітарних захоронень, ексгумація останків і їх перепоховання на існуючих кладовищах», – розповів Любомир Горбач.
Він також поінформував, що 2010 року в с. Орява Сколівського району товариство виявило поруч з міжнародною трасою Київ-Чоп велике військове поховання вояків німецької армії.
«Дивно, адже це велике кладовище, тут чітко читається 10 рядів поховальних ям по 15 могилок. Але ні за радянської, ні навіть за попередньої, помаранчевої влади на це кладовище ніхто не звертав увагу. Ми огородили це військове кладовище і цього року спільно з німецькою стороною встановимо там пам’ятний знак. Також у Старосамбірському районі в с.Воля ми виявили три військові кладовища. На кожному поховано по 200-300 осіб. Це великі збірні поховання, які заросли лісом. Минулого року частину лісу ми очистили, встановили пам’ятний хрест, який невдовзі плануємо замінити на пам’ятний знак», – сказав Любомир Горбач.
Він наголосив, що з нагоди відзначення 100-річчя з дня початку Першої світової війни найкраще вшанувати пам’ять загиблих можна, впорядкувавши їх могили, «не залежно від того, від якої вони сторони воювали ці вояки».
Як зазначає археолог, кандидат історичних наук Ярослав Онищук, на території України і на Львівщині військові кладовища зникають з лиця землі через недбальство.
Як інформував ZAXID.NET , 23 лютого в Історичному музеї Львівського національного університету ім. Івана Франка відкрилася виставка « Перша світова війна в Галичині: пам’ятки та пам'ять», співорганізаторами якої стала громадська організація «Товариство пошуку жертв війни «Пам'ять». На виставці представлені особисті речі вояків, знайдені впродовж останніх 2-3 років у Карпатському регіоні, які залишилися від боїв 1915 року.