На Львівщині знайшли рештки будівлі, якій майже 3 тис. років. Фото

19:38, 16 жовтня 2013

Поблизу села Грушів Яворівського району Львівської області археологи знайшли рештки будівлі ранньозалізної доби VIIІ ст. до нашої ери. На місці розкопок знайшли кераміку тих часів.

Науковий співробітник відділу археології Інституту українознавства Національної академії наук України Дмитро Павлів зазначив, що це була дуже велика господарська споруда. Будівля мала 48 метрів в ширину і 7 метрів у довжину.

«Вона (споруда-ред.) знаходиться на теренах, які дуже мало досліджувалися, адже тут прикордонна зона. Це перша надземна стовпова споруда передскіфського часу. Всередині ми знайшли кераміку того часу. Матеріал, що тут знайшли характерний як для висоцької (1100—600 рр. до н. е. – ред.), так і для лужицької (1300 до 350 роки до н. е.) культури. Маємо надію, що будемо мати цікаві знахідки», - зазначив він. За його словами, зараз археологи роблять фотофіксацію, розчищають ділянку, будуть вибирати об’єкти. Матеріали і знахідки пізніше стануть експонатами в музеї. Також по цій знахідці готують монографію.

Він додав, оскільки поселенню майже 3 тис. років, тому знаходять фрагменти глиняного посуду, який зроблений вільноруч, а не за допомогою колеса. Дмитро Павлів розповів, що пізніше сподіваються натрапити на інші знахідки, а не лише кераміку.

Молодший науковий співробітник Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України Наталія Войцещук розповіла, що вперше розкопки провели у 2008 році.


Приблизно так могла виглядати будівля, решти якої знайшли біля с. Грушів

«Таких споруд того часу настільки великих в Україні немає. Це говорить про статус поселення, бо такі будівлі не ставили в кожному селі. Будівництво такої споруди свідчить, що люди займалися сільськогосподарською роботою не одноосібно», – сказала вона.

Водночас Дмитро Павлів припустив, що у цьому поселенні могли жити близько сотні людей, але археологи поки що не знайшли поховання.

Нагадаємо, пам’ятко-охоронні роботи поблизу села Грушів археологи «Рятівної археологічної служби» проводять під час будівництва дороги до нового митного переходу «Грушів-Бужомєж». Новий перехід мають відкрити 1 грудня цього року.