Завершили один із наймасштабніших інфраструктурних проектів часів незалежної України. Будівництво Бескидського тунелю коштувало 3 млрд грн. У четвер, 24 травня, тунель урочисто відкрив президент України Петро Порошенко.
«Старий тунель, перебуває в аварійному стані і будь-якої миті може зачинитись, створивши колапс. Він пропускав 40 пар поїздів на добу. Цей тунель зможе пропускати понад сотню», – зазначив Петро Порошенко під час урочистого відкриття.
Старий тунель функціонував 132 роки. При дослідженні виявили, що взимку він підмерзає. Через тонни льоду потяги майже не могли курсувати. Тож проектанти розглядали кілька варіантів: відреставрувати діючий або ж звести новий. Зупинилися на другому.
«Починали ми 29 листопада 2013 року і ось результат. Уже все готове, перевірка проведена. Вже все готове до курсування поїздів», – розповів Олександр Себастіян, гірничий майстер.
Довжина нового тунелю – майже 2 км. Ширина – 10,5 м, а висота – 8,5 м. Пролягає він на 180-метровій глибині під Бескидським хребтом. Пропускна здатність – сто пар потягів зі швидкістю 70 км/год. за добу. Кошти на будівництво сучасного залізничного проходу виділили ЄБРР та європейський інвестиційний банк. З початку реалізації проекту профінансовано 2,2 млрд грн, із яких кошти ЄБРР – 526,8 млн грн, ЄІБ – понад 1 млрд грн, кошти «Укрзалізниці» – 666,5 млн грн. Спорудження тунелю відбувалося під керівництвом австрійців.
«Найважче було проходження підривним методом. Це нові технології, які в Україні раніше не використовувалися», – пояснив головний інженер з технічного нагляду Олександр Попох.
А ось старий тунель, який діяв із 1886 року, незабаром законсервують.
«Старий тунель буде використовуватися як евакуаційний, на випадок непередбачуваних ситуацій. У тунелі знаходяться три евакуаційні змійки, довжиною 22 м зі всім необхідним обладнанням. І через ці змійки можна перейти з нового тунелю в старий», – пояснив головний інженер Дирекції з будівництва Бескидського тунелю Володимир Харлан.
Першим у потязі Інтерсіті через тунель проїхав Петро Порошенко. Вже від сьогодні потяги курсуватимуть новим тунелем.
До слова, щоб забезпечити поїздам змогу рухатися зі швидкістю до 70 км/год., довелося збільшити радіус кривих на підходах до тунелю. Для цього було розроблено спеціальні відкоси і збільшено радіус кривих на Західному та Східному порталах. Це і дасть можливість поїздам розганятися до 70 км/год. Адже старим одноколійним тунелем потяги слідували зі швидкістю від 25 до максимум 40 км/год.
26 вересня 2017 року підрядник ПрАТ «Інтербудмонтаж» завершив основні роботи зі спорудження двоколійного Бескидського тунелю. Далі впорядкуванням тунелю та завершенням робіт займались залізничники. Роботи тривали з 29 жовтня 2013 року.