19 серпня у Перемишлянах, неподалік головної вулиці на майдані заклали пам’ятний камінь на місці спорудження пам’ятника отцю Омеляну Ковчу. Урочистості відбулися напередодні дня народження Омеляна Ковча – 20 серпня. Вони розпочалися літургією, яку очолив Апостольський Адміністратор Стрийської єпархії УГКЦ, владика Тарас Сеньків.
Учасники літургії пройшли до місця посвячення хреста. Тут відбувся молебень та підписання акту доброї волі на створення в майбутньому пам’ятника. Серед підписантів – голова Львівської ОДА Василь Горбаль, заступник оргкомітету із вшанування пам’яті блаженного священомученика Омеляна Ковча Іван Васюник, голова Львівської облради Мирослав Сеник, а також голова оргкомітету отець доктор Степан Батрух, представники Перемишлянської РДА та Перемишлян, інформує кореспондент ZAXID.NET .
За словами Степана Батруха, символічно, що пам’ятник буде встановлено на місці, де колись стояв пам’ятник Леніну. "Прикро, що за 20 років незалежності, немає досліджень діяльності Омеляна Ковча, немає ні вулиці, ні музею – ні в Космачі, де він народився, ні в Перемишлянах, де він був парохом… А ще донедавна ми взагалі не знали цього імені", – зазначив Степан Батрух на урочистостях.
За словами нардепа від ПР Петра Писарчук,: "Якщо Бог дасть здоров’я, на наступного Спаса ця площа матиме інший вигляд: якщо влада швидше вибере проект пам’ятника, то кошти докладуться".
"Встановлення пам’ятника Ковчу – це ініціатива громади. Пам’ятник створюватимуть творчі люди, їх обиратиме оргкомітет. Я і Петро Іванович (Писарчук) зможемо забезпечити кошти для фінансування пам’ятника. Щодо площі, то я поговорю з мером міста та головою РДА щодо виділення коштів на її благоустрій", – зазначив журналістам голова ЛОДА Василь Горбаль.
Блаженний Омелян Ковч (1884-1944). Народився 20 серпня 1884 року в Україні у Космачі (Косівський район) в родині Григорія Ковча (1861-1919) та Марії з дому Яскевич-Волфельд (1891-1939). Понад 20 років душпастирював у Перемишлянах (Львівська область). Ув’язнений гітлерівцями за рятування людської гідності спочатку у тюрмі на Лонцького у Львові, а потім в концентраційному таборі на Майданеку. У листах просив родину, щоби не чинила старань про його звільнення, оскільки його обов’язком є нести підтримку співв’язням. Загинув на Майданеку 25 березня 1944 року. Своє перебування в концтаборі на Майданеку сприймав як Божий дар. Єврейська рада України надала о. Ковчу звання "Праведника України". У 2001 році у Львові був беатифікований Іваном Павлом ІІ. Восени 2008 року Синод УГКЦ проголосив священномученика Омеляна Ковча Покровителем душпастирів УГКЦ.