На митницях України стоять вантажі на мільярди гривень

13:25, 13 січня 2009

На мільярди гривень збитків зазнають з початку року підприємці, чия діяльність пов’язана з експортно-імпортними операціями в Україні. Лише 250-270 із 1852 митних брокерів мають можливість зараз працювати. Про це сьогодні, 13 січня, повідомив голова правління Асоціації платників податків Львівщини Теодор Дяків.

За його інформацією, така ситуація виникла через затвердження у листопаді 2008 року головою Державної митної служби України наказом №1334 "Тимчасового порядку діяльності митих брокерів та їх представників". Цей наказ встановлює необхідність отримання митним брокером-підприємством "свідоцтва на право здійснення митно-брокерської діяльності", його працівниками - кваліфікаційних посвідчень, а також проходження періодичних кваліфікаційних іспитів.

За інформацією Теодора Дяківа, це уже третя спроба ДМСУ ввести кваліфікаційні іспити для брокерів, попри відсутність такої вимоги в українському законодавстві. Законодавство передбачає ліцензування діяльності митних брокерів.

На думку голови Асоціації платників податків Львівщини, впроваджуючи наказ № 1334 ДМСУ як центральний орган виконавчої влади вперше за 17 років незалежності України вийшла з підпорядкування вищих органів державного управління: Мінфіну, Мін’юсту, уряду. Мотивом цих дій є намагання створити системну масштабну корупційну схему на території України".

Теодор Дяків пояснив, що наказ не пройшов реєстрацію у Мін’юсті, а відтак підлягає скасуванню, про що Мін’юст 25 грудня 2008 року офіційно повідомив першого віце-прем’єр-міністра Олександра Турчинова. Прозвітувати про скасування наказу ДМСУ мала ще 3 січня.

Щоб вплинути на позицію ДМСУ, Асоціація міжнародних експедиторів України, Асоціація "Укрзовніштрас", Асоціація митних брокерів України звернулися телеграмою до Олександра Турчинова. Асоціація платників податків Львівщини - до Президента України, Голови Ради національної безпеки і оборони України. Громадський форум Львова, до якого входить Асоціація платників податків, - до Міжвідомчої робочої групи з питань протидії корупції під спільним керівництвом Голови СБУ та Генерального прокурора України.

Теодор Дяків поінформував, що учора, 12 січня, на сайті ДМСУ з’явився проект нових ліцензійних умов для митних брокерів. "Це - перший крок до повернення ДМСУ у правове поле", - зазначив Теодор Дяків.