На модернізацію ГТС Європа не виділила жодного цента, – Нафтогаз

08:27, 20 грудня 2011

Потенціал української ГТС не викликає сумнівів у Європі, проте на її модернізацію ЄС не виділив ще жодного цента, тому «Нафтогаз України» почав модернізацію самотужки. Про це в коментарі спецпроекту «5-го каналу» «Енергонагляд» заявив заступник голови правління НАК «Нафтогаз України» Вадим Чупрун.

«Потенціал цієї унікальної системи (української ГТС - ред.) і за технічними можливостями і за параметрами її надійності, її стабільності в роботі - сумнівів не викликає. Про це говорять всі стани Європи, які отримують транзитом російський газ. Але для того, щоб утримувати її сьогодні в тому стані, який вимагають світові стандарти –з усією економікою, з усім ККД, туди треба вливати відповідні кошти. НАК приступив до модернізації своїм коштом. Паралельно з цим, починаючи з 2009 року, з меморандуму брюссельського ми й сьогодні, можу відкрито сказати, не отримали ще жодного цента на модернізацію. Ми очікуємо остаточного звіту компанії «МакМакдональд» з підготовки документу і обіцяни в першому кварталі отримати перші 308 мільйонів  на модернізацію ГТС від європейських організацій », - заявив Чупрун.

 Чупрун зазначив, що для збереження унікальної української ГТС треба забезпечити гарантовані обсяги прокачки газу, а це краще зробити на тристоронній основі: Росія – як постачальник, Україна – як транзитер, Європа – як споживач.

«Національне надбання України - ГТС треба зберегти, тобто завантажити гарантовано. Гарантії мають бути отримані і від власника енергоресурсів – тобто від Росії, і від споживача енергоресурсів, тобто Європи. І ми будемо готові повністю виконати свої зобов'язання, але з гарантією. Треба знаходити будь-які шляхи, щоб не перетворити нашу ГТС в металобрухт», - зазначив Чупрун.
Разом з цим Вадим Чупрун зауважив, що будівництво газопроводу «Південний потік» - це пряма загроза для українській ГТС.

«Подія, що сталася за межами нашої країни – це відкриття підземного сховища газу в Сербії. На ньому був присутній пан Міллер, голова «Газпрому». Тут прозвучала відверто конкретна фраза про те, що «Південний потік буде» існувати. Я вам скажу - це серйозний дзвінок для України, якщо хочете – це пряма загроза ГТС Україні », - зауважив Чупрун.