На найвищій горі Львівської області місцева парафія ПЦУ планує збудувати капличку та зробити вершину об’єктом паломництва. Три роки тому на горі Пікуй уже встановили невелику скульптуру Ісуса Христа. Натомість науковці уже скерували звернення до Турківської районної ради щодо недопущення реалізації будівництва каплиці.
Про ідею спорудження каплички на горі Пікуй заявив отець Іван Гайванович – парох релігійної громади ПЦУ у селі Верхнє Гусне Турківського району, що розташоване біля підніжжя Пікуя. У відео-інтерв’ю ще 30 березня священик повідомив про намір церкви найближчим часом збудувати на горі каплицю і перетворити вершину на осередок паломництва. Відео, де отець Гайванович розповідає про проект будівництва каплиці на Пікую, опубліковане на сайті програми створення регіональної мережі просвітницько-рекреаційних осередків «Pomisna.UA.».
Отець Іван Гайванович розповідає про ідею будівництва каплички на горі Пікуй
За словами отця Гайвановича, ідея церкви полягає в тому, щоб збудувати під вершиною гори Пікуй каплицю і здійснювати на вершину паломницькі походи.
«Моя перша ініціатива, коли я прийшов сюди, було зійти перший раз на Пікуй. Тут так велично, так гарно. На самій вершині Пікуй розташована фігура Спасителя. Треба під вершиною гори Пікуй поставити святиню, яка буде прикрасою і буде найвищою точкою православ’я в Україні. І хотілося розвинути нашу гору Пікуй, щоб була паломницька діяльність», – розповідає отець Іван Гайванович.
«Другий Афон, я кажу. Ми будемо сходити туди всією Україною, всією повнотою помісної православної церкви і всіх християн, що в нашій державі і за межами держави», – описує ідею отець Гайванович.
Будувати каплицю планують із каменю, який візьмуть зі схилів гори Пікуй, адже довезти будматеріали на гору вкрай важко.
Сільський голова села Верхнє Гусне з населенням менше 700 осіб Іван Ільницький розповів ZAXID.NET, що мешканці села підтримують плани щодо будівництва каплички на Пікую.
«На славетній горі Пікуй три роки тому поставили статую Ісуса Христа, бо перед тим поставили закарпатці вінок уквітчаний кольорами угорського прапора. На старому перевалі поставили угорці з каміння велику зірку. Потім там відкопали могили наших борців за Україну. І десь ідуть бесіди такі, що якщо ми тут нічого не зробимо, то зроблять мадяри. Поки що ніхто нічого не робив, але бесіди такі йдуть, щоб поставити [капличку]», – розповів сільський голова.
Голова Турківської РДА Віталій Баб’як заявив ZAXID.NET, що нічого не знає про проект будівництва каплички на горі Пікуй. Він зазначив, що жодних документів щодо такого будівництва не видавав і не отримував.
«До мене приходили представники церкви і показувати проект туристичного розвитку території, але про гору Пікуй ніхто нічого не говорив. Вперше чую про це», – сказав Віталій Баб’як.
Віталій Баб’як пообіцяв з’ясувати детальнішу інформацію стосовно проекту будівництва каплиці на горі Пікуй.
Тим часом наукова спільнота уже відреагувала на ініціативу церкви щодо будівництва каплиці на Пікую. Провідний науковий співробітник Інституту екології Карпат НАН України Оксана Марискевич розповіла ZAXID.NET, що будівництво на горі Пікуй може негативно вплинути на рідкісні і зникаючі види рослин, які збереглися на вершині гори.
Вид з вершини гори Пікуй (фото ZAXID.NET)
«Вершина гори Пікуй розташована в межах об’єктів природно-заповідного фонду з двох боків: зі сторони Закарпаття – це ботанічний заказник «Пікуй» площею понад 400 га, з боку Львівської області – це новостворений національний парк «Бойківщина» - 12,5 тис. га. Окрім цього, гора входить до складу Смарагдової міжнародної мережі природоохоронних територій, стосовно якої Україна взяла на себе зобов’язання щодо охорони середовищ існування видів дикої флори та фауни. Вершина гори цінна тим, що є єдиною в українській частині Східних Бескидів територією, де збереглася субальпійська рослинність. Там трапляється щонайменше дев’ять видів, які включені до Червоної книги України», – розповіла науковець.
Науковці також негативно відреагували на пропозицію збудувати капличку з каміння, яке розташоване на вершині гори.
«Якраз на цьому камінні і зосередженні найбільш рідкісні види рослин, які зустрічаються на тій території. З природоохоронної точки зору та здорового глузду (небезпека потрапляння блискавки), ми вважаємо, що споруджувати сакральні об’єкти такого плану як каплиці на вершинах гір недоцільно», – зазначає Оксана Марискевич.
Інститут екології Карпат НАН України 10 червня надіслав звернення до Турківської районної ради щодо недопущення будівництва каплиці на горі Пікуй.
ZAXID.NET наразі не вдалося сконтактуватись із Дрогобицько-Самбірською єпархією ПЦУ, щоб отримати коментар стосовно будівництва каплиці на горі Пікуй.
Гора Пікуй має висоту 1408 метрів, вона є найвищою вершиною у Львівській області. Гора розташована на межі Львівської і Закарпатської області і є найвищою точкою Вододільного хребта українських Карпат. На вершині Пікуя розташовані стовп-обеліск, два хрести, а також у 2017 році тут встановили статую Ісуса Христа.
Нагадаємо, нещодавно Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника заявив про початок будівництва Хресної дороги на гору Піп Іван Чорногірський. Ця ідея викликала негативну реакцію у науковому середовищі та була відкладена.