На Одеському кінофестивалі було презентовано трейлер фільму Олега Сенцова «Номери». Презентація відбулась у день народження українського кінорежисера, який відбуває ув’язнення у Росії за сфабрикованими звинуваченнями.
«Номери» - повнометражна художня картина, яка була створена за однойменною п'єсою Олега Сенцова та наразі перебуває на фінальній стадії виробництва. Минулого року проект було представлено на пітчингу Одеського міжнародного кінофестивалю. Згодом проект отримав фінансування від міністерства культури України.
Фільм створювався під безпосереднім творчим керівництвом Олега Сенцова за допомогою листів. Співрежисером є Ахтем Сеітаблаєв, український режисер та актор кримськотатарського походження, відомий за такими фільмами, як «Хайтарма», «Чужа молитва», «Кіборги». Саме разом із продюсеркою Анною Паленчук він представив фільм в Одесі.
«Я тричі відмовлявся від цих зйомок, адже дуже боявся, що п’єса мені не сподобається, а відмовити я не зможу. Проте коли продюсерка наполягла, я прочитав її та вона виявилась чудовою. Вона чимось нагадала мені п’єсу Семюеля Беккета “В очікуванні Годо”», - розповів Ахтем Сеітаблаєв, додавши, що у листуванні Олег Сенцов називав його «кримським братом». Співрежисер «Номерів» розповів, що йому дуже складно було працювати без можливості розмовляти, обговорювати деталі.
«Не всі наші листи доходили до Олега, мабуть, ті, хто утримує його у таборі, демонструють свою владу, вирішуючи що передавати, а що ні. Мене вразило, наскільки ретельно та прискіпливо він працює над кожною дрібницею», - додав Сеітаблаєв.
«Усім, хто працював над кінопостановкою "Номерів", я вдячний кожному з вас окремо і всій команді разом. Дякую тим, хто ретельно слідував усім моїм інструкціям, розбираючи мій кривий почерк. Дякую тим, хто поступився своїми амбіціями та ідеями заради реалізації моїх амбіцій та ідей. Дякую тим, хто працював за скромні гонорари, вважаючи, що мистецтво дорожче. Дякую тим, хто заради ролі голодував, голився наголо, стояв босими ногами на холодній підлозі, відмовлявся від інших проєктів, відкладав своє особисте життя, будував декорації вночі та робив тисячі інших потрібних дрібниць», – звернувся у листі Олег Сенцов до знімальної групи.
«Я від самого початку роботи запевнив Олега, що попри бажання зробити щось інакше, попри мої режисерські амбіції, ми все будемо робити так, щоб він, який так багато робить для того, щоб мій Крим повернувся, який там зовсім сам, як він хоче. Останнє слово завжди залишалось за ним», - додав Ахтем Сеітаблаєв.
За жанром фільм є гротескно-сатиричною антиутопією та оповідає про існування десяти звичайних людей, так званих «номерів» у замкненому середовищі. День за днем вони дотримуються усталених правил їх світу та підпорядковують своє існування верховному Богу - Нулю, доки одного дня один з номерів не вирішує зруйнувати незмінну систему.
Згадували Олега Сенцова і напередодні, під час відкриття Одеського міжнародного кінофестивалю. Про це у своїй промові говорив, зокрема, Павло Розенко, віцепрем'єр-міністр України.
Висловив солідарність з режисером та приєднався до вимог звільнити його знаменитий британський режисер Майк Лі, який отримав «Золотого Дюка» за внесок у кінематограф.
Нагадаємо, Олег Сенцов з 2014 року є політичним в'язнем у Російській Федерації. Наразі перебуває у виправній колонії № 8 «Білий ведмідь» у місті Лабитнангі на півночі Росії. В історії кіно робота режисера над своїм фільмом з ув’язнення уже траплялась. Так працював іранський режисер Джафар Панахі. Роман Поланські та Кіріл Сєрєбрянніков монтували картини, перебуваючи під домашнім арештом.
Продюсерка Анна Паленчук розповіла, що робота над фільмом «Номери» триває. Наразі назвати дату його виходу у прокат ще неможливо. Генеральна продюсерка Одеського кінофестивалю Юлія Сінькевич долала, що фестиваль неодмінно візьме його в одну зі своїх програм.