На озері "Байкал" на Львівщині прокуратура виявила грубі порушення

17:38, 31 липня 2009

Прокуратура Львівської області з залученням фахівців та з виїздом на місце провела перевірку додержання природоохоронного законодавства на водоймі біля с.Демня Миколаївського району. З’ясовано, що водойма утворена на місці колишнього кар’єру глини ВАТ "Миколаївцемент", який з 1985 року заповнений водою і названий жителями району озером "Байкал". Перевіркою, проведеною у липні на території Демнянської та Гонятичівської сільських рад Миколаївського району в межах озера, зокрема на території КСТ "Цементник", встановлено грубі порушення вимог природоохоронного законодавства, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі прокуратури Львівської області.

Як виявилося, статус водойми не визначено; вона не паспортизована; рішення про зміну цільового призначення із колишнього кар’єру на водойму відсутнє; прибережна захисна смуга на місцевості не винесена досі. У межах 50-метрової прибережної захисної смуги озера члени кооперативу збудували споруди бані, сауни, встановили загорожі до води озера, включаючи прибережну водоохоронну зону.

Як засвідчила перевірка, виявлені порушення мають тривалий характер і цьому, насамперед, сприяла споглядацька позиція органів влади, місцевого самоврядування та спеціально уповноважених органів контролю районного та обласного рівнів. Так, відповідно до вимог Водного кодексу України до відання районних рад у галузі водних відносин, на їх території належить організація роботи по винесенню в натуру та влаштуванню прибережних захисних смуг вздовж річок, морів та навколо водойм, однак така, в межах озера "Байкал", не встановлена та не винесена в натуру.

Технічна документація із встановлення прибережної захисної смуги навколо озера "Байкал" розроблена ще в листопаді 2005 року, а затверджена сесією районної ради лише в лютому 2007 року.

Замість винесення в натуру прибережної захисної смуги, а саме залуження, рекультивації понижень та каналів, посадки однорядних лісонасаджень, виносу будівель - житлових та нежитлових, розбирання існуючих бетонних та металевих огорож тощо, районна рада обмежилась лише встановленням водоохоронних знаків (кілька стовпців).

Попри те, що на озері "Байкал", відбувається масове купання населення, використовуються моторизовані плаваючі засоби, Миколаївська районна рада правил користування водними об’єктами не встановила. Попри грубі порушення вимог містобудівного, земельного, санітарного законодавства на території озера "Байкал", які призвели до самовільного захоплення та забудови окремими громадянами земель в межах прибережної захисної смуги, спеціально уповноваженими органами контролю не вживалося жодних заходів до їх усунення.

Так, перевіркою, проведеною в Інспекції ДАБК у Львівській області встановлено, що дозволи на виконання будівельних робіт з будівництва чи реконструкції об’єктів, які знаходяться на території озера "Байкал" не видавались. В той же час, незважаючи на відсутність надання таких дозволів та наявність споруд капітального типу в межах прибережної захисної смуги, перевірки з 2006 року Інспекцією не проводились; заходи до порушників не вживались; питання про знесення самовільно збудованих споруд капітального типу в прибережно захисній смузі озера "Байкал" не порушувались.

Має місце повна бездіяльність і зі сторони Державної екологічної інспекції у Львівській області. Про це свідчить той факт, що державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища упродовж 2004-2005 роках проводились лише вибіркові перевірки (зокрема, одного члена кооперативу), а починаючи з 2006 року і по даний час перевірки не проводились.

Аналогічно, Інспекцією з контролю за використанням і охороною земель у Львівській області при проведенні перевірок додержання вимог земельного законодавства на території КСТ "Цементник", при виявленні грубих фактів самовільного захоплення громадянами земельних ділянок в межах прибережної захисної смуги, використанні земель не за цільовим призначенням, достатніх заходів до усунення виявлених порушень не вживалося, нарахування шкоди та збитків не здійснювалося, а обмежувалися лише притягненням громадян до адміністративної відповідальності.

За таких обставин, на вимогу прокуратури області, Миколаївським міжрайонним прокурором внесено подання голові Миколаївської районної ради, голові Миколаївської РДА та начальникові Миколаївського РВ ГУМВСУ у Львівській області, заявлено до Миколаївського районного суду 13 позовів про звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок прибережної захисної смуги озера "Байкал" на території Демнянської сільської ради; про повернення даних земельних ділянок у розпорядження Миколаївської районної державної адміністрації та про знесення самовільно збудованих будівель в межах прибережної захисної смуги.