На першій зустрічі Мальського із активістами шукали агентів ФСБ

Не знайшли

11:21, 10 липня 2019

Новопризначений голова Львівської ОДА, 35-річний Маркіян Мальський зустрівся з громадськістю на другий день перебування на посаді. «Обговорення» нового очільника ініціювали представники Громадської ради при ЛОДА. Місцеві активісти помітно намагаються диктувати свої умови. Мальський не піддається.

На заході побувала кореспондентка ZAXID.NET.

У залі Львівського палацу мистецтв зібралося близько 200 осіб: представники громадської ради, обласні депутати та посадовці, активісти. За кілька хвилин до 15:00 (саме на цей час був запланований початок зустрічі) важко було знайти вільне місце. Голова ЛОДА Маркіян Мальський прийшов вчасно. На хвильку затримався біля сцени, поручкався із головою Громадської ради, екс-керівником скандально відомої ГО «Розвиток громади» Андрієм Болюбашем, не менш скандально відомими представниками ГО «Українська спілка учасників АТО» Олегом Дудком, Максимом Каменецьким та іншими, які стояли на передніх позиціях. Відомо, що ці активісти мають репутацію «професійних протестувальників» через участь у різних акціях з різних приводів та пов’язані із певними місцевими «елітами». Вони помітно «напосідають» на нового очільника області зі своїми вимогами вже з перших днів його роботи.

Вимоги громадськості

Маркіян Мальський та хлопець, який його супроводжував, ймовірно, помічник, розмістилися на сцені. Модератором зустрічі був якраз цей молодий чоловік, який представився Юрієм. Він одразу попередив, що регламент зібрання – година.

Із вступним словом виступив Андрій Болюбаш. Розповів про велику вагу громадськості на Львівщині, «цвіт» якої зосереджений у Громадській раді при ЛОДА. Похвалився, що ця організація найчисельніша серед інших громадських рад в Україні. І взагалі, щоб не мати проблем, з громадськістю краще дружити. «Потрібна якісна співпраця між громадськістю і органами влади, щоб життя було простіше і якісніше», - сказав голова Громадської ради.

Болюбаш виступав близько 10-15 хвилин, озвучив низку вимог: усі призначення в області в органах виконавчої влади повинні відбуватися прозоро, із залученням громадськості і журналістів (це стосується і апарату ОДА – усі заступники, керівники департаментів повинні пройти обговорення); очільник ЛОДА має регулярно звітуватися перед громадськістю.

І як «вишенька на торті» – особливо Болюбаш акцентував на тому, що в умовах російської агресії та реваншу проросійських сил, очільник Львівщини не повинен бути агентом іноземних спецслужб. «Ми повинні чітко розуміти, чи наш керівник готовий пройти на першу вимогу поліграф на зв’язок із іноземними спецслужбами, на причетність до корупції, - заявив Болюбаш. – Лише тоді ми будемо знати, що в нас сильний і потужний керівник, який веде нашу область уперед».

Мальський у легкому шоці: за день 100 звернень і 100 нарад

Далі слово надали Маркіяну Мальському. Його виступ тривав близько 20 хвилин. Розповів про список із 40 кандидатів на посаду голови ЛОДА, до якого він потрапив за рекомендаціями відомої IT-компанії. Зізнався, що на посаду не рвався, а призначення стало для нього виходом із зони комфорту – «наче тебе викинули з літака без парашута». Друзі підштовхнули до того, щоб спробувати. Свою місію на посаді очільника ЛОДА бачить у тому, щоб «запам'ятатися, що був ефективним керівником». «Я не горів цією посадою і, в принципі, у житті вона мені порібна не була, - сказав Мальський. – Але раз вже сказав, що йду, я це зроблю».

Новий очільник ЛОДА намагався дистанціюватися від будь-яких місцевих олігархів: «Ніхто мене не лобіював на цю посаду. Я не пов’язаний з якимось олігархатом, не є чиїмось в розумінні, що хтось за мною стоїть. Хочу, щоб це все чітко розуміли».

Він був змушений виправдовуватися і щодо непричетності до іноземних спецслужб: «Не маю жодного стосунку до Росії чи до іноземних спецслужб. Я був почесним консулом Австрії. Впевнений, що у цьому не може бути сумніву, що Австрія є дружньою до України і тут немає жодного стосунку з іноземними спецслужбами».

Так само він відкинув будь-яку причетність до корупційних дій. Пояснив, що мав справу з іноземними інвесторами, яким допомагав в Україні і які звикли працювати чесно. Зізнався, що є людиною не бідною й відразу застеріг заздрісників від думок посягати на чуже майно: «Грошей вдома нема, їх небагато залишилося».

Під час виступу Мальський кілька разів зривав оплески залу. Особливо уважно слухали молодого очільника області літні пані. Його виступ супроводжували коментарями: «Все правильно каже! Молодець!».

Наприкінці промови Мальський запевнив, що готовий звітувати перед громадськістю, але попросив дати йому час, не турбувати з дрібних питань на зразок, що десь комусь затопило помешкання, і не писати звернення на 30 сторінок. «Є звернення на 30 сторінок. І таких звернень 100. А можна на два абзаци написати?», - порадив він.

Поділився враженнями від того, що його нервує за перші два дні на посаді. «Знаєте, що мене найбільше нервує? 100 нарад за день. Кажуть: Маркіян Маркіянович – там нарада. Відповідаю: ви на «Маркіянович» витратили ще секунду мого життя. І хочете, щоб я був на кожній нараді. Будь-яке питання можна зробити складним, якщо по ньому провести нараду».

Першими у бій «ідуть одні «старики»

Настав час для запитань із залу. Швиденько вишикувалася черга із близько 15 осіб. Першими у «бій» пішли старики. Біля мікрофона опинилися голова Об’єднання профспілок Львівщини Роман Дацько, голова правління Львівського обласного об'єднання організацій роботодавців Іван Ривак, трошки позаду – бізнес-омбудсмен області Зеновій Бермес. Говорили про вагомість і вплив їхніх організацій і пообіцяли «підставити плече» молодому очільнику ЛОДА. Їх виступи присутні у залі майже не слухали й навіть дехто коментував, мовляв, «вийшли, випустили пару».

Підійшов до мікрофона і невідомий у середовищі місцевих активістів чоловік на милицях. Продовжуючи тему іноземної агентури, він порадив шукати таких осіб і в рядах місцевих активістів. Зазначив, що окремі з них кормляться із кишені представників держави-агресора. Їх завдання – організовувати провокації. Чоловік порадив очільнику Львівщини мати це на увазі.

Взяли слово біля мікрофона також: представник УТОС – просив втрутитися у ситуацію із призначенням керівника підприємства у Львові, учасник АТО Володимир Правосудов звернув увагу на невирішену ситуацію із будинком воїна, який досі не функціонує. «Нехай Правовсудов скаже, який у нього особняк у Львові», - прокоментував його виступ один із присутніх у залі.

Представниця від освітян Львівщини поставила під сумнів результати конкурсу на очільника управління якості освіти у Львівській області (у якому перемогла директорка департаменту освіти і науки ЛОДА Любомира Мандзій). «Ого! Цікаво чому?», - почулося у залі.

Запитували і про те, чи продовжить діяльність у ЛОДА робоча група із розподілу земель для учасників АТО, про проблеми людей із легеневою гіпертензією.

Очільник ОДА відповідав на запитання стисло, переважно просив скерувати йому офіційні звернення, щось занотовував. До мікрофона дійшла приблизно половина охочих. Як тільки минула хвинина після 16:00, модератор зустрічі оголосив про її завершення.

Далі Мальського обступили журналісти. І це ще не все. Опісля на сцену поспіхом пішли представники громадськості переважно літнього віку – кожен зі своїми паперами і проблемами. Очільник області ще хвильку затримався, а далі був змушений майже тікати до виходу від надокучливих прохань через інший бік сцени.