На презентації «П’ятикнижжя» Грицька Чубая відчинять його дисидентську камеру

21:16, 4 вересня 2013

5 вересня у Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» відбудеться презентація проекту «Грицько Чубай. П’ятикнижжя». В пам’ять про українського поета-дисидента покажуть виставку картин, відеоарт, театральну виставу, а також читатимуть його вірші, повідомляють організатори.

Двері дисидентської камери Грицька Чубая прочиняться у внутрішній простір митця. За задумом доньки поета Соломії Чубай, глядачі побачать виставку картин Юлії Долинської, відеоарт Романа Федюка та дійства театру тіней «Див». У приміщенні, де перебував на допитах КДБ визначний український поет, під акомпанемент «Фідель тріо-квартет» вірші Грицька Чубая читатимуть Микола Рябчук, Віктор Неборак, Остап Сливинський, Мар’яна Савка та інші.

«Дійство розпочнеться ввечері для того, щоб максимально використати простір подвір’я разом з освітленням та проекторами. Достеменно невідомо, у якій саме камері сидів Грицько Чубай, втім, дві темниці все ж створять умовний простір поета. На стінах камер проступатимуть рядки з його віршів, а також висітимуть кілька картин, на яких він зображений», – розповідає заступник директора Національного музею «Тюрма на Лонцького» Вікторія Садова.

Нагадаємо, ХХ Форум видавців триватиме 10-15 вересня. Почесним гостем літфесту стане Польща.

Довідка. Повне зібрання творів Грицька Чубая під назвою «П’ятикнижжя» з’явиться у вересні у «Видавництві Старого Лева». Основу книги становлять п’ять книжок-«поем»: «Вертеп», «Відшукування причетного», «Світло і сповідь», «Постать Голосу» та «Плач Єремії». Передмову до «П’ятикнижжя» написав поет Кость Москалець. Крім того, до цієї збірки увійшли Чубаєві фотографії, факсиміле автографів, екслібрис та листи. Усе це раніше ніде не публікувалося. А в кінці «П’ятикнижжя» – післямова Олега Лишеги, легендарного українського поета і близького друга Грицька. У «П’ятикнижжі» Грицько Чубай – можливо, навіть більше, ніж поет. Через трохи більше ніж тридцять років після його смерті очевидно, що ця людина мала вирішальний вплив на розвиток не лише української літератури, а й українського мистецтва загалом.