На проведення весняно-польових робіт аграріям Тернопільщини може забракнути близько 200 млн грн

19:12, 10 лютого 2009

Про стан кредитування агропромислового комплексу Тернопільської області йшлося 10 лютого на розширеній апаратній нараді в облдержадміністрації. Як повідомив начальник головного управління агропромислового розвитку ТОДА Андрій Хома, за останні 5 років в АПК області залучено 1,7 млрд гривень кредитних ресурсів, в тому числі довготермінових кредитів - 638,6 млн грн, або майже 40% від отриманих за цей період. Про це повідомила ZAXID.NET прес-служба ТернОДА 10 лютого.

У 2008 році агропідприємства отримали 535,1 млн грн кредитних ресурсів, з яких безпосередньо сільгосптоваровиробникам надано 475,1 млн грн (89%), що на 149,3 млн грн більше, ніж у 2007 році.

На здешевлення кредитної ставки за надані кредити області було виділено з державного бюджету 35,6 млн гривень, з яких проплачено на рахунки підприємств - 31,2 млн грн та зареєстровано 4,4 млн грн фінансових боргових зобов’язань перед підприємствами.

"Хоч за час кредитної історії підприємства АПК, які користувались кредитами комерційних банків, зарекомендували себе надійними позичальниками, та цього року, через ситуацію, спричинену кризовими явищами, а саме: відсутністю ринків збуту та відповідної ціни на сільськогосподарську продукцію, навіть при рекордному виробництві зерна, господарства області опинилися в складному фінансовому становищі", - зазначив Андрій Хома.

"Через відсутність ринків реалізації продукції господарства не в змозі повернути кредити, термін сплати яких настав. Це при тому, що в сільгосппідприємств є продукція (зерно, цукор), і, при умові її реалізації за мінімально сприятливих для товаровиробників цін, господарства можуть отримати майже мільярд гривень", - повідомив Андрій Хома.

На проведення запланованих обсягів весняно-польових робіт, сільгосппідприємствам області необхідно 607 млн гривень, з них: на придбання мінеральних добрив та засобів захисту рослин - 242,7 млн грн, насіння - 89,1 млн грн, паливо-мастильних матеріалів - 97,6 млн грн, на запчастини та ремонт сільськогосподарської техніки - 30,2 млн грн, на виплату поточної заробітної плати за проведений обсяг робіт - 78,8 млн грн.

Враховуючи закуплені матеріально-технічні ресурси, у сільгосппідприємств є майже 210 млн грн. Крім того, прогнозується залучення банківських кредитів на понад 180 млн грн та товарних кредитів 40 млн грн. Разом з тим, дефіцит коштів може становити біля 200 млн грн.

Андрій Хома зазначає, що є два шляхи покриття дефіциту коштів - отримання необхідних сум від продажу сільгосппродукції та додаткове залучення банківських, а можливо й товарних, кредитів.

Начальник головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації відзначив, що очолюване ним управління веде постійний пошук варіантів співпраці сільськогосподарських виробників з філіями комерційних банків, з метою їх пролонгації та отримання кредитних ресурсів на проведення комплексу весняно-польових робіт.

"Вже маємо низку домовленостей з банками про продовження кредитування підприємств агропромислового комплексу", - каже Андрій Хома.