У Львові реставрують колишній монастир вірменських бенедиктинок. Над відновленням пам'ятки XVII століття працюють експерти та студенти з Німеччини та України у рамках міжнародного українсько-німецького проекту.
Цей монастир побудували у Львові 335 років тому, коли при вірменському соборі з’явились монахині. Споруду кілька разів перебудовували після пожеж, і сучасного вигляду вона набула у 1873 році. Повернути їй тогочасний вигляд ‒ завдання, над яким зараз працюють українські та німецькі реставратори. До роботи залучили і студентів з обидвох країн.
«Ми хочемо відродити зацікавленість до історичної спадщини. Особливо, це стосується молодих людей. Чому ми хочемо працювати саме з ними? Щоби вони отримали відчуття цінності цієї історичної спадщини», ‒ наголосила керівник проекту Лідія Торн Вікерт.
Фахівці відновлюють зовнішні стіни монастиря. А ще обмінюються досвідом та навичками реставрації каменя.
«Такі інструменти, за даними наших досліджень, застосовували тут декілька сотень років тому. Для обробки саме такого м'якого каменю ‒ полянського вапняку, який використовували у Львові», ‒ розповідає каменяр-реставратор Дірк Брюггеман.
Каменярі привезли з Німеччини історичні інструменти, а разом з ними давні техніки, які склалися в процесі обробці каменю. У Львові їх застосовували в позаминулому столітті, однак тепер вони призабуті.
«От маємо два інструменти. Один з них подібний до киянки, а німецькою мовою його називають «кнюпель». Його особливістю є те, що він створює не надто жорсткий удар в обробці каменю. Більше того, кожен інструмент має своє завдання у тому, який він залишає сліди на камені, яка створюється поверхня після нього», ‒ додає каменяр-реставратор Дірк Брюггеман.
Ще минулого року фасад монастиря потребував негайної реставрації. Штукатурка була у поганому стані, а цоколь треба було очистити.
«Які складності у нас були при виконанні робіт? Перш за все, тут є кам'яний цоколь, викладений із великих кам'яних брил, які у свій час регулярно наші ЖЕКи малювали сажею», ‒ зазначає начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко.
Зараз фахівці реставрують три фасадні стіни будівлі. Реставрацію фінансують спільно міська рада та німецьке товариство GIZ. Роботи мають завершити до кінця жовтня.