На Рівненщині вузькоколійку рятуватимуть німці. Фото

10:20, 10 травня 2013

Мешканці стурбовані намірами «Укрзалізниці» закрити старовинну вузькоколійку, яка пролягає через болота і ліси по території двох районів Рівненської області.

Знищення «кукушки», потягу, який так називають через мелодійний гудок, призведе до ізоляції північних сіл від основних транспортних магістралей. Допомагати рівнянам зберегти раритет – найдовшу в Європі вузькоколійку – взялися українські документалісти, німецькі туристи та українська діаспора з Німеччини, пише Радіо Свобода.

«Нам треба, щоб побільше давали нових шпал. Потяг зламається – люди сидять. Ще влітку добре, а взимку такі холодні вагони. Треба, щоб дали теплі вагони й нові тепловози», – розповідає Ганна.

«Укрзалізниця» поставила питання не про ремонт, а про закриття 118-річної «кукушки». Адже на вузькоколійку, якою користуються здебільшого пільговики, пенсіонери та школярі, щомісяця йде 180 тисяч гривень із державного бюджету, розповідає заступник голови Володимирецької районної адміністрації Петро Вакуліч.

За порятунок волинської «кукушки» взялися німці. Берлінська група захисту прав людини ініціювала в українському кіноклубі у Німеччині, показ фільму Олександра Балабана та Олександри Хребтової «2003 кілометри від Ейфелевої вежі», про життя поліського села Острівська. Стрічка викликала у німців культурний шок, констатує ініціатор показу Олександра Бінерт. Правозахисницю дивує, що на потяги «Хюндай» виділені сотні мільйонів доларів, а існування «кукушки» досі під питанням.
«Українська влада, на жаль, досить часто сама створює проблеми, хоча їх можна було б просто вирішити, – говорить німецька правозахисниця. – Є просто чудові місцини, і їх потрібно підтримати. Робити великих зусиль не потрібно, адже воно є, воно існує, його просто потрібно розвивати».


Станція «Володимирець». Фото: Радіо Свобода

Власники спеціальної туристичної агенції Bahnagentur Schöneberg Мартін Копечке та Петер Коллер переймаються майбутнім «кукушки» з трьох причин. По-перше, до її спорудження наприкінці позаминулого століття були причетні німці. По-друге, цей потяг курсує через розкішні озерно-лісові масиви. Але найголовніше – «кукушка» допомагає багатьом селянам на півночі Зарічненського району тримати зв’язок зі світом.

«Це унікальна технічна пам’ятка, вже зараз є її міжнародні шанувальники, які їдуть туди, щоб подивитися на неї. І це шанс, щоб людям там було краще жити. Природа та залізничний туризм можуть стати шансом для людей», – пояснює Петер Коллер.

Петер вивчив українську, бо має тут друзів і професійний інтерес – залізничний туризм. Він тричі курсував із колегами «кукушкою» за маршрутом Антонівка-Зарічне, однак на ночівлю туристи щоразу добиралися за двісті кілометрів у Сарни – туристична інфраструктура досі не розвинута не лише у навколишніх селах, а й у районному центрі Зарічне.

Німецькі експерти пропонують владі та громаді Рівненщини зв’язуватися з міжнародними партнерами у Польщі та Румунії, яким вже вдалося не тільки врятувати подібні вузькоколійки, але і зробити їх частиною регіональної туристичної інфраструктури. Berlin Group for Human Rights in Ukraine закликала об’єднаними зусиллями зупинити заплановане закриття вузькоколійки і створити реальний план перетворення «кукушки» на привабливий туристичний об’єкт, який зможе принести прибуток.