На супутнику Сатурна NASA виявило ознаки наявності мікроорганізмів у метанових океанах

21:19, 3 лютого 2018

В атмосфері Титана знайшли сполуки, які можуть свідчити про наявність мікроорганізмів у метанових океанах супутника Сатурна. Про результати дослідження фахівців NASA повідомляє науковий портал Phys.org.

Як зазначається, клітинні мембрани у земних організмів містять фосфоліпіди - молекули, що складаються з полярної (розчиненої у воді) «головки», яка містить атом фосфору, і двох неполярних хвостів із залишків жирних кислот. Така структура сприяє утворенню еластичної оболонки у клітин. Однак у гіпотетичних мікроорганізмів, життєдіяльність яких базується на метані, а не на воді, мембрана повинна складатися з інших сполук, наприклад вінілціаніду. Науковці заявили, що якщо існування метанового життя буде підтверджено, це відкриє нові можливості для пошуку живих організмів на інших планетах.

Вчені виявили сліди вінілціаніду в атмосфері Титана на висоті 200 кілометрів за допомогою комплексу радіотелескопів Atacama Large Millimeter Array (Чилі). При цьому найбільшої концентрації молекули досягали в районах над північним полюсом супутника. При низьких температурах (мінус 179 градусів Цельсія), характерних для Титана, вінілціанід повинен концентруватися в краплі.

Як припускають вчені, ця сполука бере участь у формуванні клітинних мембран мікроорганізмів, які, ймовірно, живуть у метанових океанах супутника.

Моделювання показало, що в північній півкулі Титана вінілціаніда має бути достатньо для формування 10 тисяч клітин в одному кубічному сантиметрі. Це в 10 разів більше мікроорганізмів, ніж бактерій в прибережних районах земних океанів.