На території колишньої 25-ї пересильної тюрми встановлять монумент репресованим українським родинам

Пам'ятник репресованим

23:35, 12 жовтня 2011

Саме звідси в час Другої Світової війни вивозили на Далекий Схід сотні тисяч тих, хто чимось не догодив Радянському Союзу.

У 45-му вивезли до Сиктивкару три річного пана Зеновія, його маму та сестричку. За те, що батько був членом ОУН та організовував Повстанську армію.
За півгодини вони зібрали речі. На возі їх везли до Дрогобича. Однак вже по дорозі їх зустрів якийсь начальник.

“Було два мішки з мукою. Він забрав, переніс в бричку начальника. Мама почала плакати. Він їй дав - видно був кадебіст - бо дав їй по шиї ззаду, видно сильно. Бо вона замовкла”, - каже репресований Зеновій Бень.

Місяць у вагоні-теляткику їхали на Схід. Малим хлопчиком він бачив жахіття.

“На цій станції - не знаю як то сказати, бо як дитина, то мені тяжко так оцінити, але така гора трупів, де так мирно так господарювали собаки й щурі”, - каже репресований Зеновій Бень.

З голоду сестричка померла на засланні. А пана Зеновія мати передала з чужою жінкою додому. Таким як сім’я Бенів і поставлять пам’ятник. Над ним мізкуватимуть до грудня цих 10 молодих скульпторів творитимуть над аванзоною майбутнього музею "Територія терору".

“В нас є гарні меморіали єврейські, гарні польські, гарні інші, є УПА... А нема дуже простому, нема простим людям пам’ятника. Які це все винесли на своїх плечах”, - каже директор меморіального музею "Територія терору" Тарас Чолій.

Журі просить, аби митці додали до пам’ятника не лише текстуру, але й, ймовірно, запахи чи звукові ефекти - адже пам’ятник, як і музей, який почнуть зводити наступного року, має передавати в повній мірі повоєнний трагізм.
Ще в музеї відтворять бараки, поставлять на варту наглядачів, заведуть собак. І підсвітять прожекторами. Планують облаштувати тут і алею тоталітаризму.

“Щоб ми зібрали в Україні пам’ятники тоталітарної доби, які ще стоять на площах міст і сіл, з якими суспільство не знає що робити: чи ламати їх, чи збивати . Ми пропонуєм їх встановити в такому музеї”, - каже директор меморіального музею "Територія терору" Тарас Чолій.

Однак візитівкою музею буде таки монумент. Образ репресованої родини має мовчки розповідати нащадкам про те, що з цієї пересильної тюрми за 10 років вивезли 500 тисяч осіб , серед них і діти.