На Тернопіллі під час фестивалю борщ варитимуть у столітрових казанах

12:50, 8 вересня 2009

Втретє на Тернопільщині відбудеться фестиваль "В Борщівському краї цвітуть вишиванки". Цього року під час фестивалю проходитимуть також фестиваль "Борщ’їв", де відбуватиметься виставка-конкурс борщеваріння: кожне село регіону демонструватиме власний тип борщу, близько 50 видів, усі відвідувачі свята зможуть скуштувати смачну національну страву і проголосувати за найкращий борщ. А також ця національна страва буде готуватися упродовж свята у двох столітрових казанах на багатті. Під час фестивалю борщ варитимуть артисти України: Лілія Сандулеса, Григорій Драпак, гурт "Гайдамаки", "Тінь сонця", Роман Солило "Ганя Полупанцева" та інші. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі Тернопільської облдержадміністрації.

Також під час фестивалю борщівської вишиванки будуть виставки декоративно-вжиткового та образотворчого мистецтва "Село моє у вишиванках розквітає і лине пісня понад краєм", де будуть представлені роботи вишивальниць району, гості фестивалю матимуть можливість ознайомитися із зразками традицій вишивання, збереженими в усіх селах Борщівського району, та придбати вишиванки, які сподобаються.

Працюватиме містечко майстрів.

Мистецька програма "Вишиванки цвітуть у Борщеві" відбуватиметься за участі театру українського костюму, фольклорно-мистецьких колективів, окремих солістів, народних артистів України, ІІІ етнографічна науково-практична конференція "Борщівська вишита сорочка в контексті українського національного костюма"

Фестиваль "В Борщівському краї цвітуть вишиванки" започаткований 2007 року Борщівською районною державною адміністрацією, зокрема за ідеєю відділу культури і туризму райдержадміністрації, які організували фестиваль.

Унікальною особливістю фестивалю є проведення в його рамках фестивалю борщу "Борщ’їв", який відбудеться тільки на Борщівщині.

У 2008 році це свято відвідали більше 25 тисяч борщів’ян і жителів інших областей України. Серед гостей були голова наглядової ради міжнародного фонду "Україна 3000" п. Катерина Ющенко, народні артисти України Н. Матвієнко, І. Попович, Г. драпак, квартет "Гетьман", гурти "Гайдамаки", "Плач Єремії", тріо "Солов’ї Галичини" та інші.

Довiдка ZAXID.NET

Борщівська вишивка - це сорочка, вишита чорними нитками, яка стала своєрідною візиткою краю.

Як розповідає давня легенда, домінуючий чорний колір вишиття пов’язаний з конкретними подіями нашої трагічної історії. У XV-XVII ст. Борщівський край був постійним об’єктом нападів турків і татар. Вороги безжально спустошували і грабували села, забирали у полон населення. Після одного з таких нападів у кількох наддністрянських селах загинули всі чоловіки. Тоді дівчата і жінки, оплакуючи свої гіркі долі, поклялися протягом кількох поколінь носити траур за загиблими коханими і вінчатися у сорочках, вишитих чорними нитками. І клятву виконали.

Особливу цінність і нині має давня бабусина й прабабусина сорочка. Саме вона цінується і в Україні, і за кордоном. Відома вона як "борщівська бавляна сорочка", шита "по рукавах". Найголовнішими її ознаками є біле домоткане, здебільшого конопляне полотно, простий крій і густий, тугий візерунок, вишиття грубою вовняною ниткою - "чорною бавною". Саме ті жінки, які вишивали такі сорочки у 20-30 роках минулого століття, були останнім поколінням, пов’язаним дивною, але благородною обіцянкою.

При всій різноманітності борщівських вишиванок, адже практично не зустрічається двох абсолютно однакових, існувала чітко вироблена тридільна система розміщення узорів на рукавах. Верхня частина найбільш густо зашита - уставка, під нею - морщинки, тобто підуставкова смуга вишивки і орнаментація рукавів до зап’ястя, яка в різних селах району (залежно від розміщення косих чи прямих вишитих смуг) мала конкретні назви.

Відтак борщівська чорна сорочка займає почесне місце серед усього розмаїття національного вбрання.

Борщівська вишивка є унікальним і неповторним народним мистецтвом. Вона відома не лише в Україні, але й поза її межами. Мистецтвознавці стверджують, що на сьогодні залишились два найбільш популярні види вишивки: полтавська та борщівська, як феноменальне явище, в якому закарбовані фрагменти трипільської культури.