На Тернопільщині закупівельні ціни на молоко, як у Євросоюзі

19:52, 26 березня 2010

У 2009 році в Тернопільській області вироблено 418,5 тис. т молока, що становить 103% до потреби. Цікаво, що лише 8% молока вироблено в сільгосппідприємствах, решту – в особистих селянських господарствах, крім того в області зараз існують європейські ціни на молоко. Так, за 2010 рік середні ціни закупівлі молочної сировини в Тернопільській області становлять 3,17 грн /кг (без ПДВ). За словами першого заступника начальника головного управління агропромислового розвитку ОДА Володимира Стахіва, у країнах Євросоюзу 1 тонна молока коштує 270 євро, а це приблизно 3,1 грн/кг.

Про це ZAXID.NET повідомили в прес-службі Тернопільської ОДА.

Учасники наради з питань забезпечення діяльності молокопереробної галузі області та визначення оптимальних цін на молочну сировину, яка відбулася в ТернОДА, були одностайні в тому, що необхідно бути також патріотом свого регіону, адже в області виробляється молочна продукція високої якості, а дитячі садочки, школи за бюджетні кошти закуповують для своїх потреб продукцію сумнівної якості з інших областей. Також на нараді йшлося про те, як оптимізувати інтереси і сільськогосподарських, і переробних підприємств, і споживачів.

Під час наради прозвучало декілька пропозицій для оптимізації молокопереробної галузі, так, сільгоспвиробники мусять підвищувати продуктивність молочного стада. З іншого боку, збільшення виробництва на серйозному рівні вимагає 3-5 років і солідних капіталовкладень. Тому виробники, з одного боку, мусять мати гарантії, що за той час хтось у них буде брати продукцію. А з іншого боку, кредити під 30% річних для розвитку молочної галузі це дуже багато.

Члени наради також зійшлися на тому, що на зниження вартості продукції суттєво може вплинути радіус заготівлі молочної сировини. Зараз окремі переробні підприємства возять молоко за 100 кілометрів. При нинішній вартості пального це дуже затратно.

На відміну від європейських переробників, у нас енергозатратні підприємства, які вимагають модернізації. Як позитивний приклад, Петро Вовчук повідомив про Тернопільський молокозавод, який не зупиняючи виробництва, проводить оновлення основних засобів.

Не менш важливе питання – заготівля молока від особистих селянських господарств. Україна вступила в СОТ, де дуже прискіпливо ставляться до якості сільгосппродукції. Якість молока, прийнятого від одноосібників не завжди відповідає нормам. Тому для контролю якості в селах необхідно створювати обслуговуючі кооперативи. І зараз, до речі, діє державна програма для стимулювання створення обслуговуючих кооперативів.