На Тернопільщині планують створити перший в області музей-скансен

09:00, 17 грудня 2009

Тернопільська ОДА пропонує виділити 1245,3 тис. гривень на збереження і використання об’єктів культурної спадщини. Про це йдеться у проекті програми збереження і використання об’єктів культурної спадщини в Тернопільській області на 2005-2010 роки, схваленому розпорядженням голови облдержадміністрації. Зокрема, в межах програми планується створення єдиного в області музею-скансену на пам’ятці національного значення – черняхівському могильнику в с. Чернелів-Руський Тернопільського району.

Як повідомили ZAXID.NET в прес-службі Тернопільської ОДА, фінансування заходів, передбачених програмою, буде здійснюватись за рахунок коштів обласного бюджету та інших джерел відповідно до чинного законодавства і складає 1245,3 тис. гривень, у тому числі: кошти державного бюджету - 800 тис. грн., кошти обласного бюджету - 331,7 тис. грн.

Програма розрахована на період 2005-2010 років і має 2 етапи виконання: І етап – 2005-2007 роки; ІІ етап – 2008-2010 роки.

Для реалізації програми необхідно провести інвентаризацію 4612 пам’яток археології, історії та монументального мистецтва, архітектури та містобудування і садово-паркового мистецтва, ландшафтних; інвентаризацію збереженості іконостасів в комплексі з іконами, стародруками тощо в 662 церквах - пам’ятках архітектури; інвентаризацію аварійних пам’яток археології, історії та монументального мистецтва, архітектури та містобудування; інвентаризацію 25 пам’яток садово-паркового мистецтва.

Планується також розробити проектно-кошторисну документацію для створення єдиного в області музею-скансену на пам’ятці національного значення – черняхівському могильнику в с. Чернелів-Руський Тернопільського району, розробити проектно-кошторисну документацію на проведення реставраційних робіт на пам’ятці архітектури замку ХVІ-ХVІІ ст. в м. Теребовля; реставрувати стіни та башти замку ХVІ-ХVІІ ст. в м. Теребовля.

На думку управління культури обласної державної адміністрації, яке є розробником проекту, реалізація завдань програми дасть змогу забезпечити державний облік та контроль за збереженням і використанням об’єктів культурної спадщини, актуалізувати та популяризувати пам’ятки історичної та культурної спадщини, залучати інвестиції у діяльність для їх збереження, реставрації, реабілітації і використання, сприяти залученню об’єктів культурної спадщини до національних та світових туристичних маршрутів.

Управлінню культури обласної державної адміністрації доручено внести проект програми на розгляд чергової сесії обласної ради.

Довідка ZAXID.NET

У Тернопільській області станом на 1 січня 2005 року взято на облік 3277 пам’яток археології, історії та монументального мистецтва (з них під охороною держави перебувають 2386 пам’яток, в тому числі 6 – національного значення) та 1335 пам’яток архітектури та містобудування і садово-паркового мистецтва (180 – національного значення). 891 об’єкт культурної спадщини має статус нововиявленого. Це переважно пам’ятки археології, а також пам’ятки історії, пов’язані з національно-визвольними змаганнями (могили Січових стрільців, бійців УГА та УПА, місця боїв та інших подій, що замовчувались у радянські часи).

Функціонує 3 державних історико-архітектурних заповідники, до складу яких входять комплекси (ансамблі пам’яток), що мають особливу культурну цінність.

До списку всесвітньої спадщини запропоновано включити дві пам’ятки археології – унікальне поселення трипільської культури в печері „Вертеба” (с. Більче-Золоте Борщівського району) та давньоруське городище-святилище біля с. Городниця Гусятинського району.