На Тернопільщині знайшли архів ОУН 1940-х років

16:36, 14 травня 2014

У селі Піщатинці Шумського району Тернопільської області відкопали бідон з архівом підпілля ОУН, який пролежав у землі понад 60 років. Архів містить близько 250 документів другої половини 1940 років.

Більшість із цих документів – підпільні видання, в тому числі російськомовні листівки до червоноармійців, шахтарів Донбасу, росіян, громадян СРСР, повідомляє прес-служба Центру досліджень визвольного руху.

Архів знайшли наприкінці квітня на території приватного аграрного підприємства, однак історикам Центру досліджень визвольного руху передали лише тепер. На думку істориків, його поспіхом закопали підпільники під час відступу у 1951 році в бідоні, який взяли у місцевих селян.

За словами керівника архіву Центру досліджень визвольного руху Андрія Усача, в родині якого зберігали відомості про цю подію, він проводив пошуки цих матеріалів впродовж 10 років. Відтепер їх зберігатимуться у архіві Центру досліджень визвольного руху у Львові.

Як повідомив Андрій Усач, більшість знайдених матеріалів перебувають у поганому стані, адже бідон був пошкоджений.

«Зараз на документи чекає скрупульозна реставрація, після якої їх відсканують та викладуть для ознайомлення на Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua, які вже надає вільний доступ через інтернет до понад 14 000 копій документів», – йдеться у повідомленні.

Особливий інтерес становлять списки пропагандистських видань українського підпілля із зазначенням, серед кого вони повинні були розповсюджуватись.

Також у новознайденому архіві виявлено конкретні вказівки стосовно проведення пропагандистської роботи, форми складання звітної документації, списки надісланих для розповсюдження пропагандистських видань із зазначенням їх кількості, фінансові документи, зразок листа до родин комсомольців із закликом не співпрацювати з радянським режимом тощо.

Серед документів також є повідомлення про смерть визначних діячів українського визвольного руху Дмитра Клячківського («Клима Савура») та Якова Бусла («Київського»).