У четвер, 12 листопада, на західному кордоні України розпочали патрулювання пересувні тепловізійні комплекси. Вони збудовані на основі Torsus Praetorian 4х4 — спеціально розробленого автобуса для українських прикордонників. Він оснащений технікою, яка може розпізнати людину чи автомобіль у будь-який час доби на відстані понад 4 кілометри.
Львівський прикордонний загін поки що єдиний в Україні озброєний такими мобільними комплексами. Зараз українсько-польський кордон охороняють 4 Torsus Praetorian, ще один надійде на озброєння невдовзі.
Його на основі німецької вантажівки MAN в Словаччині складає чеська компанія Pulsar Expo, заснована українцем Вахтангом Джукашвілі. Але прикордонників така мультинаціональність не лякає, адже за їхніми словами цей комплекс має унікальні можливості.
«Можливості даного мобільного тепловізійного комплексу дають можливість точно навести прикордонний наряд до невідомих осіб. Він є прохідний, має багато можливостей для наведення прикордонного наряду на ціль, має багато можливостей по спостереженню», — пояснює Анатолій Нагірний, начальник відділу прикордонної служби.
Цей комплекс може ідентифікувати людину у будь-який час доби на відстані понад 4 км. А автомобіль він «побачить» навіть за 12 км. Усе це завдяки сучасній системі відеонагляду.
«Ми бачимо підступи до державного кордону. Ми ведемо спостереження по тилових підступах на даній ділянці. Тепловізійна камера показує всі теплі об’єкти, які знаходять на ділянці», — розповідає інспектор прикордонної служби Андрій Демчук.
Прикордонники також провели показові навчання, на яких продемонстрували роботу комплексу. Спочатку оператор помітив на екрані підозрілих осіб, які рухалися в бік Польщі. Щоб з’ясувати, яка мета у двох чоловіків, туди відправляють групу прикордонників. У той же час оператори комплексу продовжують стежити за ймовірними порушниками. Для стеження залучають квадрокоптер, оснащений камерою з великим зумом. Він з висоти в кількасот метрів додатково відстежує пересування чоловіків.
«Проводять пошукові заходи. Так як я спостерігаю, то можу керувати нарядом реагування і його діями. Куди рухаються порушники, як вони рухаються, можливо, вони в укритті якомусь — передаю цю інформацію групі реагування, а вона вже діє», — каже оператор групи повітряної розвідки Дмитро Тилик.
Завдяки наземному та повітряному наведенню прикордонники за лічені хвилини можуть дістатися до порушників, затримати їх і відвести у пункт пропуску для з’ясування усіх обставин. Та робота на цьому не завершена.
«Огляну ще місцевість. Ймовірно, порушників може бути більше», — додає оператор групи повітряної розвідки Дмитро Тилик.
Вартість одного такого комплексу — майже 10 млн грн. Закупили їх у межах програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Польща — Білорусь — Україна 2014–2020». Наразі є 4 такі комплекси, ще 1 мають отримати згодом.