На виборчих дільницях у Львові встановили 504 веб-камери

16:35, 15 жовтня 2012

Веб-камери встановили на всіх львівських дільницях. У місті їх є 252, кожну облаштували двома приладами відеоспостереження. Вони транслюватимуть виборчий процес в Інтернеті. Побачити все зможе кожен охочий.

Об'єктами відеоспостереження стануть місця видачі бюлетенів для голосування та стаціонарні урни. Про це інформують «Головні новини Львова».

«Зараз встановлені вже камери, які будуть охоронятися міліцією. Проводимо активне чергування, мешканці звертаються з різними питаннями», - розповіла чергова виборчої дільниці Катерина Миронова.

«На нашій дільниці підготовка йде повним ходом. Як бачите, нещодавно в нас вже встановлено дві нових веб-камери. Також провели телефон і буде напевно ще ряд інших покращень. Зараз тут буде виборча комісія сидіти, тут будуть оснащені виборчі кабінки, де народ зможе проголосувати», - розповів  черговий виборчої дільниці Микола Леськів.

Обладнання на дільницях встановили так, щоб не порушувати таємниці волевиявлення.

«Камера не буде фіксувати вибір, який здійснює виборець. Таємниця голосування не повинна бути порушена. Кожен виборець повинен розуміти,що якщо він буде нести бюлетень і кидати в скриньку, він повинен бути складений і нікому нічого показувати не треба, в тому числі на камеру», - розповіла виконавчий директор ЛОГО «Комітет виборців України» Оксана Дащаківська.

Та навіть, якщо камери зафіксують порушення з боку виборців, притягнути їх до відповідальності буде важко. Адже, продемонструвати відео в суді замало.

«Мають бути акти складені чи спостерігачами, чи іншими суб’єктами, які мають право складати такі акти , але ці відеозаписи можуть бути використані в суді як докази», - пояснила юрист Наталя Радиш.

Досвід сусідніх країн показав, що використання веб-камер під час голосування не забезпечує сто відсоткової чесності. До прикладу вибори в Росії європейські експерти визнали недемократичними.

«Ці записи будуть зберігатися десь на сервері в ЦВК, яким чином до них можна отримати доступ позивачам – невідомо. Існує така ймовірність, що ніхто до них доступу так і не отримає. Таким чином, пересічний громадянин не зможе пересвідчитися у прозорості та чесності виборів», - пояснив координатор компанії спостереження за виборами 2012 Андрій Дутчак.

Чесність виборів більше залежить не від самого голосування, а від підрахунку голосів. Проте цього процесу в Інтернеті не показуватимуть.

Дивіться детальніше о 18.30 у "Нашому репортері" на Новому каналі та о 21.00 у "Головних новинах Львова" на 24 каналі.