На відновлення костелу Єзуїтів треба 300 млн грн, – експерт

08:00, 6 грудня 2011

На відновлення і реставрацію костелу Єзуїтів у Львові треба 300 млн грн. Про це 5 грудня повідомила начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко.

Настоятель храму отець Степан Сус розповів, що після завтрашнього урочистого відкриття храму, заплановано, що він працюватиме щодня і тут відбуватимуться літургії вранці і ввечері.

«Попередньо ми узгодили це питання з працівниками бібліотеки Стефаника (оскільки тут ще залишається частина книжок бібліотечного фонду – ред.) – за присутності їх працівників богослужіння будуть можливими. Ми б не хотіли, щоб після відкриття храму наступного дня двері у святиню були закритими, попри те, що не змогли забрати всі книги», – сказав отець.

Він додав, що залишились книги, які можна буде вивезти 5-6 машинами. «Це займе 2-3 дні максимум», – сказав Степан Сус.

Щодо перспективи реставрації храму, з його слів, є можливість отримати французький грант, попередньо на 100 тис. євро, також у храмі сподіваються на державну підтримку у відновленні пам’ятки державного значення.

«Я спілкувався з віце-прем’єром Борисом Колесніковим на відкриті стадіону, він говорив, що цей храм дуже цікавий і держава докладе зусиль, щоб виділити впродовж років кошти на реставрацію тих чи інших частин храму. На реставрацію стелі треба 5,5 млн грн. Для держави ця сума, напевно, не є дуже велика, для нас – велика. Якщо звернутися з таким проханням до ЄС, для них це буде дивна сума. Якби у Франції чи Німеччині це робити – воно коштувало б значно більше», – сказав настоятель храму.

З його слів, в першу чергу заплановано реставрувати святилище храму, оскільки ця реставрація обійдеться найдешевше.

«Пріоритетною також є реставрація вікон, які теж є пам’ятками. Маємо обережно їх відновити. Також це питання утеплення храму, бо тут холодно… Це гарнізонний храм, як і декларувалось, та це не означає, що тут щодня з ранку будуть молитися військові і стоятиме військова варта, але з нагоди тих чи інших урочистих державних чи військових подій будуть богослужіння, курсанти з Академії сухопутних військ, ліцеїсти героїв Крут будуть залюбки приходити на богослужіння в 10:30 ранку», – сказав Степан Сус.

Наразі, з його слів, в храмі буде працювати священик і троє дияконів, які теж незабаром стануть священиками. Настоятелем храму, запевнив отець Сус, залишається він. «Зрозуміло що все залежить від часу, сума може рости… Втрачені були розписи храму, склепіння понищене, оскільки дах довго протікав, фрески поетапно нищилися. Хоч вівтарі не понищені, але в якогось ангела немає крил, в якогось святого – всіх пальців на руках, навіть в Ісуса Христа на розп’ятті є кілька зламаних пальців, адже храм використовували у воєнний час не за призначенням», – додав отець.

Лілія Онищенко натомість розповіла, що єзуїти прибули до Львова у ХVІ столітті. Інтер’єр храму, з її слів, збережений «порівняно добре», адже в багатьох молодших храмах, наприклад, у костелі Марії і Єлизавети на Привокзальній, де були склади в радянські часи, інтер’єри збережені значно гірше.

Як інформував ZAXID.NET, 6 грудня об 11:00 у храмі святих Петра і Павла (отців Єзуїтів) відбудеться перше богослужіння за останні 65 років. «Відбудеться освячення храму і Божественна літургія, яку буде правити Митрополит Ігор Возьняк», – повідомив 5 грудня міський голова Львова Андрій Садовий. Сьогодні проходять активні підготування у храмі до відкриття.

Додамо, книги та стелажі з храму святих Петра і Павла (отців Єзуїтів) – книжкові фонди бібліотеки ім. Стефаника НАН України – тривалий час перевозили у приміщення на вул. Авіаційній, 1, де відтепер буде діяти нове відділення бібліотеки.Раніше храм святих апостолів Петра і Павла виконував функцію гарнізонного храму з 1848 по 1946 рр.